| Iunix a întrebat:

Ce știți despre robotul Nao? Știu că e un robot de jucărie dar care ar avea abilitatea de a învăța, ceea ce mi se pare extraordinar, dacă e capabil să învețe precum un om înseamnă că deja s-a inventat inteligența artificială. Știți cam cât ar costa unul? Oare chiar pot să învețe lucruri sau e doar o înșelătorie ( sau mai degrabă o exagerare și de fapt nu e decât un robot fără minte cu funcții predefinite )? Uitați un videoclip cu acest robot https://www.youtube.com/watch?v=nbM0jplsTDw Și mai sunt multe astfel de videoclipuri pe Youtube în care acești roboți par surpinzători de inteligenți mai ales pentru o jucărie.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Știu să execute algoritmi. Știu ceea ce i-ai invățat tu să facă.
Sunt din tablă și plastic. Trebuie puși în priză.
Astfel nu este capabil să învețe singur. Ce bagi în el, aia iese.
Nu are autonomie, singur nu face nimic.
Nu are libertata infinită pe care o are orice ființă cu viață în ea, inclusiv omul.
Nu are un scop, o viziune, o direcție.
Nu va fi creat niciodată un robot care să decidă singur, Hai să am un scop.
Hai să construiesc o rachetă să vizitez planeta Marte.
Că tu la școală, ești învățat doar algoritmi, că despre scopuri nu se învață la școală, că sunteți tratați ca niște roboți, și învățați doar algoritmi, tabla îmulțirii pe de rost ca exemplu, este altceva. De aceea se face confuzie între inteligența artificială care nu este inteligență, și între inteligența reală și testul IQ, care măsoară ce vrei tu, dar numai inteligență. nu.