| Kasper56 a întrebat:

Salutare, cum ar putea rula Windows 8.1 pe un Intel Core 2 Quad Q990 2.80 ghz cu 3GB? Acum ruleaza pc-ul Windows 7 Ultimate, vreau Windows 8.1 pentru ca :
1. Merge greu si am auzit ca windows 8.1 consuma putine resurse.
2. Suportul pentru Windows 7 se va incheia peste 4 ani.
VA ROG ASTEPT UN RASPUNS!

21 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Cine ti-a zis asta e un bou.
2. Ha, ha. Mai e un pic pana departe.
In concluzie, ia frumos si pune inca un batz de 4 GB de memorie si treci linistit la Windows 10. Procesorul e inca capabil, depinde ce ai tu in rest pe acolo si mai ales ce vrei sa faci cu el.

| Kasper56 explică (pentru KodrutZ):

1. Eu rulez acest so pe un Intel celeron si 2GB si merge bine
2. Nu vreau 10. Imi place mai mult Win 8.1 Pro. E mai fain de cat 10.

| KodrutZ a răspuns (pentru Kasper56):

1. Depinde ce intelegi tu prin "bine". Poate are SSD Celeronul ala sau perceptia ta asupra lui "bine" asta e complet diferita fata de a mea.
2. Mdah, nu discriminez homosexualii. Asta e, se intampla. Dar sa iti placa W 8.1 e totusi mult prea gay ca sa pot inghiti asa ceva. Da-mi si mie macar trei motive pentru care ai prefera mizeria aia in locul lui 10, ca sunt chiar curios.

| Kasper56 explică (pentru KodrutZ):

1. Nu are SSD.
2. Win 10 e mai complicat de obtinut, 8.1 e mai rapid la pornire, am auzit multi care se plang de 10. ( Pe YOUTube Bineinteles) Asta e tot!

| Kasper56 explică (pentru Kasper56):

Dar totusi voi incerca ( vrand-nevrand) sa pun 10!

| KodrutZ a răspuns (pentru Kasper56):

Mdah, clar. Nu te mai lua dupa toti timpitii de pe YT. Sint teste facute de site-uri serioase cu j'de mii de scenarii reale de utilizare, nu goange si pareri subiective. De obtinut se obtin toate la fel de usor. Eu am avut licenta de 7 si am facut upgrade la 10 acum vreun an. tongue

| Kasper56 explică (pentru KodrutZ):

Bine o sa pun 10 si cu asta-basta. Fara emoticoane apropo! Scuze ca fac pe sefu'

| KodrutZ a răspuns (pentru Kasper56):

OK, boss. tongue

| Clorox a răspuns (pentru Kasper56):

Eu aveam dubii inainte sa-l instalez deoarece toti spuneau ca are buguri sau nu mai stiu ce, nu-i adevarat, singurul defect este ca ocupa peste 2Gb ram, in rest, este misto!

| Clorox a răspuns:

Eu am windows 10 pro, si doar am un Gb in plus fata de tine, calculatorul ruleaza bine, problema este de la windows, nu-i prea bine optimizat, ramai la 7! Si eu imi fac downgrade la windows, trec la ultimate 7!

| Kasper56 explică (pentru Clorox):

Nu cred ca voi face asta. Si ce ma fac peste 4 ani?

| Clorox a răspuns (pentru Kasper56):

Il instalezi din nou? laughing Toti facem asta

| Kasper56 explică (pentru Clorox):

Reinstalare... haha! Si apropo, fara emoticoane. Nu ne lasa TPU sa facem asta! hehe

| KodrutZ a răspuns (pentru Kasper56):

Tu planifici sa tii configuratia asta care deja e depasita inca 4 ani? WoW.

| Kasper56 explică (pentru Clorox):

Ce PC? Ce Procesor? Vreau sa stiu cum ar putea rula 8.1/10 pe o asemenea configuratie?

| Clorox a răspuns (pentru Kasper56):

Pentru calculatorul tau nu prea merita (Nu spun ca am nu stiu ce calculator de gaming sau ceva de gen) pur si simplu, imi ocupa peste 2 Gb de Rami si deja merge mai greu, Fac upgrade la 8 Gb deoarece Windows 10 arata super, are foarte multe optiuni si... Nu stiu, pur si simplu, imi place la nebunie! Dar pana fac upgrade-ul trec la windows 7!
Apropo, am Intel quad core, 4 Gb ram! Windows 8.1 merge bine, n-are probleme!

| Kasper56 explică (pentru Clorox):

A! Atunci pot instala Windows-ul? O sa mearga? Sau mai intai pun inca un ram de 1GB

| Clorox a răspuns (pentru Kasper56):

Merge, dar nu mai poti rula multe aplicatii in fundal, gen la mine daca pornesc chrome-ul cu 4 tab-uri si un joc, ocupa 75% din ram!

| TheHunterMan a răspuns:

Lool,kodrutz la ce te indruma... duce foarte bine pc-ul tau si w7, w8, 8.1 si 10...ai putea doar sa ii cureti registrii si el va merge mai ok daca nu te descurci sa il formatezi.

| GabrielPetre a răspuns:

Salut! Depinde ce vrei sa faci cu windows-ul.Sa programezi, sa te joci jocuri sa stai pe net...

| Kasper56 explică (pentru GabrielPetre):

Sa stau pe net, sa ma joc, de astea.