| AlleXuSS a întrebat:

Salutare, am si eu o mica, mare problema.
Am de editat cateva fisiere.txt cu ceva numere, mai exact 4 fisiere lucrez cu notepad++ si ma intrebam daca exista vreun plugin care sa ma ajute sa "sterg" din toate cele 4 umbland doar la unul singur si sa le am deschise pe cele 3.
Gen eu sa am fisierul 1 cu numerele 1030, 1031etc si celelalte la fel doar ca eu vreau cand sterg din fisierul 1 numerele 1030 sa se stearga automat si din celelalte 3 fara sau mai intru pe ele sa dau search, find, select, delete imi cam mananca din timp si pluginul compare nu prea imi este de mare folos ca sunt foarte multe de comparat si mai rau ma incurca!
Dau funda daca stie cineva sau sa ma ajute sa gasesc o solutie mai usoara xD

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://medium.com/......1938ed7009

Iar cealaltă soluție e mult mai flexibila, mult mai puternica, și mi-a venit în gând datorita unor întrebări mai vechi de pe aici: se numește programare, si poți folosi orice program dorești și cunoști.
Creezi un program care
Primește fișierul ca date de întrare și parcurge tot fișierul ștergand numerele dorite.
Tot la date de intrare vei avea un șir (sau un string) pentru numerele de șters.
Nu am înțeles pe deplin dacă tu vrei sa ștergi doar valorile identice din cele 4 fișiere.
Dar dacă da, se poate și asta.
In programare ai mai multa flexibilitate, fie ștergi valorile ce nu corespund din fișierul inițial, fie scrii valorile corecte într un nou fișier/ (sau noi fișiere, dacă ții sa rămână separate).

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Copy-paste într-un tabel Word cu 4 coloane. Dacă poți sa faci fiecare rand de document în cate un rand de tabel, e bine, dacă nu, asta e. Pui în modul landscape ca sa vezi mai bine. Când ștergi sau modifici o coloana din document/un rand din tabel ștergi datele de care nu ai nevoie.
Nu știu dacă la final în notepad s-ar renunța la rânduri și coloane ca sa rămână documentul pe o singura coloana. Dacă nu, ar fi puțin de lucru sa copiezi doar ce rămâne din fiecare rand în notepad.

| NLS a răspuns:

Https://www.raymond.cc/......r-notepad/

×****×****×****×

Sau deschizi primul fișier in Word,
Și încerci sa ștergi valorile dorite, în timp ce înregistrezi un macro.
La final imporți și restul textelor din celelalte fișiere acolo, și aplici macro-ul. (eventual ștergi numerele inițiale, și aduci pe rand conținutul celorlalte fisiere).

| AlleXuSS explică (pentru NLS):

Pff devine deja prea complex laughing plus ca nu am habar sa folosesc word
cu notepad++ lucrez de cand ma stiu infine foloseam chiar notepad cel simplu laughing
cred ca raman la varianta mea ca tot ce sterg din fisierul 1 sa dau copy/paste tot ce am sters si dupa care sa intru sa dau cu find&replace alta varianta nu am
ideea e ca am 3 fisiere 1 fiind cel cu numere al 2-lea avand numere+info si al 3-lea avand numere+o scurta descriere si e a naibii de complicata ca are 8468 de randuri din care eu trebuie sa rad mai bine de 500 laughing

| NLS a răspuns (pentru AlleXuSS):

NU ai raspuns la ce te-am intrebat.
Trebuie sa stergi duplicatele, sau mai bine zis, valorile comune ce apar in toate cele 4 fisiere?
Ai voie sa alterezi ordinea, adica sa sortezi crescator valorile?

DACA da, foloseste cele 2 linkuri pe care le-am atasat celor doua mesaje si nu mai trebuie sa lucrezi prea mult.

| AlleXuSS explică (pentru NLS):

Da trebuiesc sterse doar duplicatele nu conteaza ordinea