| Bastanul2018 a întrebat:

Salutare, de sărbători vin in România in concediu și intenționez sa cumpăr câteva cutii(2-3) de artificii. Este nevoie de ceva, sunt interzise, se poate trece cu factura, care este procedura? Mulțumesc mult. Nu vreau sa trec vama cu zeci de cutii de artificii și petarde.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine stai cuminte.

| Violleta2022 a răspuns:

Artificiile sunt interzise si daca esti prins ti se face dosar penal, Nu risca!
In orice caz, tocmai pentru ca sunt ilegale la vama cand pleci in strainatate iti vor fi scoase din pachet si daca sunt "soiul" interzis, automat te trezesti in pozitie de investigat si cu cazier pe viata.

ia de vezi ce au patit altii care au riscat si au cumparat artifici interzise legal:
https://www.tpu.ro/......ocuri-etc/

| sierra1 a răspuns:

Stai acasă cu artificiile alea sau vii in țară fără ele, relaxat și neamendat

| anonimg a răspuns:

În locul tău aș contacta prin e-mail poliția de frontieră, și aș păstra răspunsul lor.
În orice caz, transportul acestor produse sunt interzise în mijloace de transport în comun.