| anonim_4396 a întrebat:

In cat primesc buletinul daca trebuie sa il schimb pentru ca a expirat? Pot plati pentru a se rezolva intr-un timp cat mai scurt(pentru regim de urgenta, sau cum se numeste...)? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa cartea de identitate (buletin nu se mai face din 1995) primesti in cca 10-15 zile. Nu exista taxa de urgenta. Poti sa-l preschimbi cu 10 de zile inainte de expirare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai există "taxă de urgenţă" deoarece NU se mai întocmesc C.I. în "regim de urgenţă"!

"Conform dispozitiilor art. 13 alin. (7) din O.U.G. nr. 97/2005, termenul de soluionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este pâna la 30 de zile, acesta putând fi prelungit cu cel mult 15 zile de către seful serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html
Perioada "medie" este de 10-15 zile LUCRĂTOARE :)

Toate cele bune!