| 01092007 a întrebat:

in doua zile o sa am parte de primul zbor cu avionul, e o calatorie scurta de doar 1 ora jumatate (Viena - Milano) insa sunt multe lucruri si reguli pe care nu le stiu. intrebarea mea este,ce este permis si ce nu este permis sa ai in bagajul de mana, cel pe care il iei cu tine in avion si cu care treci prin baza de cotrol.astept raspunsurile voastre, de preferat de la cei care au calatorit cu avionul. multumesc

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai voie lichide, medicamente fara reteta si lucruri ascutite

| 01092007 explică (pentru suntserios):

Dar cosmetice, machiaj, bijuterii?

| suntserios a răspuns (pentru 01092007):

Daca nu sunt lichide sau spray uri e ok

| trolololo a răspuns (pentru 01092007):

Ai voie cu bijuterii.

Lichide în recipiente de MAXIM 100ml. Daca recipientul e mai mare îl confisca direct, nu are importanta ca e parfum scump etc. Poți lua pana la 1 litru de lichide în recipiente de maxim 100ml.

Alt lucru important e sa pui lichidele (dacă ai) în pungi de plastic resigilabile.

Bagajul de mana poate avea pana la 10kg. La unele companii aeriene e mai putin la altele mai mult. Eu recomand sa fie maxim 5Kg. Se pot pune destule de 5Kg. Si dimensiune e importanta, diferă de la companie la companie, de obicei e 50cm x 30cm x 25cm (aproximativ).

Cel mai bine te uiți pe site-ul companiei aeriene cu care călătorești, o sa zică exact dimensiune, greutate, etc.

| SolitarHacker a răspuns:

Lichide Meicamente tibusoane de, desfacut vinuri briceaguri lame parfumuri pffff alcool etc orice obiect ascutit sau lichid inflamabil este strict interzis big grin

| PassingBY a răspuns:

Nu este permis să ai cuţite sau orice alt obiect ascuţit şi care poate fi catalogat de ei ca posibil pericol. Dacă ai de luat ceva lichid, pune în sticlută de 100 de ml. Nu contează dacă tu ai numai 10 ml, Sticla nu trebuie să fie mai mare de 100, că te pun să o arunci. Dacă ai laptop cu tine, să ai ceva act pentru el. Asta e valabil cu orice aparat electronic(exceptând telefonul). Să te uiţi foarte atent ce dimensiuni şi câte kg trebuie să aibă bagajul, pentru că din noiembrie 2012 s-au schimbat puţin regulile şi sunt 2 tipuri de bagaje de mână: unul pe care îl iei fără să plăteşti şi unul pentru care trebuie să dai 10 euro sau undeva pe acolo. Astea diferă şi de la o companie de zbor la alta. În rest nu prea trebuie să îţi faci mare grijă. Plus, în bagajul de mână să nu ai mâncare sau chestii de astea. Fără şampoane sau geluri de duş, decât dacă sunt în sticle de maxim 100 de ml. Zbor plăcut.

| trolololo a răspuns (pentru PassingBY):

Nu este nevoie de acte pentru laptop. Eu am trecut cu laptop-ul și cu camera și nu au zis nimic.

| PassingBY a răspuns (pentru trolololo):

Am zis de laptop pentru că mi s-a întâmplat.

| SweetPuppy a răspuns:

Eu am fost cu avionul de vreo patru ori, deci cred ca te pot ajuta:
1.Bgajele tale ( cele care merg la cala) sa nu aiba mai mult de vreo 7-10 kg...il cantareste.
2.Bagajele tale( care nu merg la cala) sa nu contina lucruri metalice( gen cutite, pistoale si mai stiu eu ce), deoarece le controleaza si pe alea.
3.Ai nevoie de buletin pasaport, eventul un certificat de nastere.
Sper ca te-am ajutat, drum bun!happy

| munteanuandrey a răspuns:

Fara pistoale droguri lichide alimente multee hm...Cutite de orice fel sau marime, indiferent de lungimea lamei.
Lame de ras, foarfece de metal, surubelnite.
Obiecte ce emit gaze sau substante nocive.
Bastoane cu capete de metal.
Substante explozive sau inflamabile.
Bate de baseball, crose de golf, tacuri de biliard, bete de schi, spargatoare de gheata si alte obiecte contondente.
Orice alte obiecte ascutite.