| Jipa95 a întrebat:

Incerc sa renunt la fumat si de curand mi-am cumparat nicorette plasturi, dar in prospect nu se precizeaza si locul unde ii pot lipi. Deci, pe ce parte a corpului ar trebui lipiti, sau nu are importanta?

8 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ii poti pune oriunde iti vine la indemana. Iti recomand sa nu te lasi tentat de vapat, caci e doar un alt mod de a te droga cu nicotina, cel mai toxic component al tutunului, ai evita numai gudronul. Pe cand plasturele iti da o sansa sa scapi de acest viciu.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Poti sa ii lipesti unde te deranjeaza mai putin crysty1222 ti-a dat un loc unde in teorie poti sa il pui/scoti, foarte usor, oriunde ai fi (chiar in autobuz), altfel trebuie sa te dezbraci

totusi, trebuie sa cracotesc nintel: de ce nu iti iei tu tigara electronica
1. e mai eficienta cu nicotina (poti sa pui mai multa sau mai putina)
0. (zero) iti da un efect mai bun, pentru ca tragi in piept...

in plus Nicorette alea sunt cam scumpe, din cate am inteles (eu nu fumez, am tras 3 fumuri de tigara in toata viata mea, doar de incercare si nu mi-a placut, DAR am prieteni care fumeaza si s-au lasat de fumat asa, cu tigara electronica)

| minrest a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Tigara electronica e un mod de a a fuma; prietenii tai nu s-au lasat de fumat ci, cu destul efort, au schimbat modul in care fumeaza. Plasturii aia fac parte dintr-o metoda de a te lasa de fumat, ei nu sunt un alt mod de a fuma.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru minrest):

Ok, DAR, tigara electronica e TOT nicotina si e cu 90-95% mai putin nociva decat o tigare

plasturii aia sunt acelasi lucru, si poate o sa se lase de plasturi, poate o sa continue sa fie dependent de nicotina, chiar daca acum sunt plasturi in loc de tigari

cu alte cuvinte ce imi e Baba Rada ce imi e Rada Baba
e cat se poate de echivalentul a te lasa de fumat

| minrest a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Ce e asta cu 90-95% mai putin nociva, reclama? Nicotina e cat se poate de nociva, iar consumul de nicotina e acelasi, nu se stie inca precis care forma de fumat e mai daunatoare. Iar plasturii nu sunt o forma de fumat; nimeni nu ramane pe plasturi, ori se intoarce la fumat, ori se lasa. Asta din multe motive, voi mentiona doua; plasturii elibereaza nicotina continuu, nu ai acel varf de nicotina niciodata, si plasturii nu sunt asociati cu alte obiceiuri, care fac parte din viciul fumatului, sa ti in gura, sa tragi, si altele.

| minrest a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Omul se poate lasa de fumat, nu numai sa schimbe modul de a fuma; am zece ani de cand m-am lasat.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru minrest):

Iti dau un argument CLAR
tu o tii pe a ta, de parca pana acum a fumat fara filtru si tigarea electronica ar fi echivalentul la cu filtru
iar ce face intreaga idee CU ADEVARAT IDIOATA, e faptul ca tigara electronica NU O FUMEZI, O VAPEZI
DECI *NU* MAI E FUMAT... DELOC!

si te si repeti de parca argumentul meu CLAR nici macar nu exista

asa ca o las balta, esti prea dus pentru mine

cum spui tu!

| crysty1222 a răspuns:

De obicei se lipesc pe brat aproape de umar. In stanga sau dreapta, tu alegi.