| DDCC a întrebat:

Salutare!
Mă poate lămuri cineva acolo unde nu am înțeles?
E vorba de Bitcoin...Deci pui niște computere să facă ecuații matematice non-stop în speranța că îți găsesc soluții concrete?
Deci aici e vorba de noroc, nu? Similar cu situația în care lași un computer non-stop să găsească o parolă prin metoda dicționar (adică generări întruna)?
Am găsit un site cloud care poate mina, si am văzut că are termenul de mh/s. Contează viteza asta în a îți genera mult mai rapid sau sigur Bitcoini? Sau e indiferentă viteza?

6 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

In prezent sa minezi bitcoin ai nevoie de supercomputere, chiar hard ware dedicat deja iar avand in vedere ca pretul e tot in scadere, nu mai renteaza consumul de curent si resurse

| DDCC explică (pentru goguPatent):

Am găsit asta https://hashflare.io/panel
Dar nu știu dacă merită să cumpăr 100 mh/s.

| Uvox a răspuns (pentru DDCC):

Ai primit raspuns. Nu o poti face eficient cu PC-ul.
Se folosesc echipamente dedicate care pentru asta sunt construite.
Acum, calculul pe care îl faci tu este daca iti vei recupera investiția si chiar sa ajungi sa ai profit.
Ceea ce este greu daca mai plătești si electricitatea. Un câștig exista, dar este mic si marginal.

| DDCC explică (pentru Uvox):

Deci nu merită nici la mine pe computer, nici pe alte computere ca și cloud, asta îmi spui?

| Uvox a răspuns (pentru DDCC):

De cloud mining ce sa spun, nu am informații chiar deloc.
Ca o faci tu, pe PC nu mai renteaza iar echipamentele dedicate sunt la limita profitului.
Găsești pe web aplicații care iti calculează câștigul in functie de echipamentul folosit. Daca te încântă sa ai profit 30$ pe luna, în condițiile în care bagi niste bani si nu ai idee cum va evolua piață, poti sa încerci.
Dar informeaza-te bine înainte să investești.

| NicoMoon a răspuns:

Salut Danetlv
In primul rand iti recomand, nu numai tie, sa citesti Bitcoin WithePaper.
https://bitcoin.org/bitcoin.pdf in engleza
https://goanadupabitcoin.ro/......-nakamoto/ in romana

Ai dreptate, miningul este bazat pe noroc, dar e mai mult de atat. https://goanadupabitcoin.ro/category/minarea-bitcoin/ ai aici documentatie.

Miningul la momentul asta este la pamant. Adica in Romania, nu este profitabil decat daca gasesti o varianta de curent ieftin sau daca esti expert si gasesti o solutie de optimizare.

Sfatul meu este sa stai departe de cloud mining. Majoritatea sunt scheme ponzi si in cele din urma iti vei pierde toti banii.