| GeorgeCiorba a întrebat:

Salutare.Merg într-o zonă fără curent electric pe timp de vreo două săptămâni si vreau sa iau telefonul la mine că acolo am semnal, etc.M-am gândit ca sa iau bateria auto care este de 55 Ah și să iau și bricheta usb, sa le leg intre ele și atunci as putea incarca telefonul? Cam cate încărcări? Bateria telefonului este se 3000 mAh.va încarcă de 18 ori? E adevărată treaba asta? Oare bricheta rezista la 1 încărcăre pe zi? Nu mă prea pricep.

10 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

O bricheta cu regulator de tensiune si ce o mai fi facuta cum trebuie trebuie sa reziste si o zi intreaga folosita.

Si nu, daca bateria masinii are o capacitate de 55Ah iar bateria este de 3000mAh adica 3Ah, atunci ai putea s-o incarci dupa calcul de 18, 3 ori. Dar rotunjim la 18, restul de 3 sa zicem ca e putere pierduta pe bricheta/cablu.
Deci te tine mai mult de doua saptamani bateria cu o incarcare pe zi.

| Arthiom a răspuns (pentru Arthiom):

Atentie, bricheta sa fie cu slot usb, de tipul asta, altfel nu ai ce face cu ea!
https://www.emag.ro/search/incarcator%20auto%20bricheta

| GeorgeCiorba explică (pentru Arthiom):

Eu am bricheta usb, dar e chinezească la 10 dar cred că o încărcare pe zi merge.ce zici?

| Arthiom a răspuns (pentru GeorgeCiorba):

Merge stai linistit, fie ea si chinezeasca. Numai sa nu fie bricheta care iti arata si ce curent consuma ce e bagat in ea, ca daca e asa si e chinezeasca, ai mari sanse sa te trezesti cu ea topita.

| Tovarasul a răspuns:

Nu o sa existe, probabil ca o sa-ti explodeze pentru ca este tenisunea prea mare

| Arthiom a răspuns (pentru Tovarasul):

Cine sa explodeze? Bateria? laughing

| Tovarasul a răspuns (pentru Arthiom):

Da

| Arthiom a răspuns (pentru Tovarasul):

Bateria de masina nu pateste nimic decat daca e scurtcircuitata sau se consuma un curent mult mai mare decat pentru care e ea facuta, fara o siguranta pe fir, ceea ce ar echivala cu un scurtcircuit.

Incarcarea unui telefon mai mult de 1.5-2A nu consuma, asta fiind un curent minuscul pentru bateria masinii.

| Tovarasul a răspuns (pentru Arthiom):

Ma refeream la bateria telefonului in cazul in care primeste mai mult de 1.5-2A ca e posibil sa faca bum

| Arthiom a răspuns (pentru Tovarasul):

Nu, curentul prin orice circuit indiferent de sursa de alimentare depinde strict de sarcina. Daca sarcina cere un curent de 1-2A atunci sursa trebuie sa-i dea 1-2A (asta daca e capabila, daca nu intra in protectie si se inchide).

Chiar daca bateria masinii poate sa dea sa zicem maxim 8A la 12V dar dupa bricheta cu regulatorul de 5v telefonul ca sa se incarce are nevoie de doar 1.5A atunci doar 1.5A vor fi trasi din sursa de telefon.

Important este ca tensiunea de incarcare a telefonului sa fie stabilizata la 5V, altfel iese fum, de aia am si specificat ca bricheta sa aiba port usb cu regulator stabilizator la 5v.