| Doodleskull a întrebat:

Salutare, nu am mai cumpărat de pe aliexpress de când cu taxele de 1 iulie, întrebarea mea este: acum știu ca se adaugă tva 19% și îl adaugă site-ul automat, se adaugă și taxa de 8 lei? Sau ce se mai adauga?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai tu ai habar ce reprezinta taxa aia? Aia e taxa de comisionariat vamal, care e unica, per pachet. Totusi... legat de aplicarea ei, e cam cum bate vintul.

| aditimus a răspuns:

Tva platesti la produsele peste 20 de dolari se face vama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aditimus):

Măcar fii și tu la curent cu noutățile

https://www.nwradu.ro/2021/07/tva-taxe-vamale-1iulie-praguri-import/

| aditimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am platit vama asta vara la un produs peste 20 de dolari asa ca...