| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Poti trai singur cu 15 lei pe zi aproximativ in jur de 100 lei pe saptamana adica cu mancare luata de la supermarket gen Lidl,Kaufland?
Ce alimente pot sa iau sa fac mancare si ce mancaruri pot face? adica nici sa mor de foame,eu sunt un baiat nici schelete dar nici cu burtica,am 1, 70 aproximativ si 65 kg la 19 ani,vreau sa imi castig independenta si sa nu mai stau cu parintii si acum lucrez dar la o tamplarie,pe minim pe economie plus bonuri,vreau sa ma mut la Iasi,dar sa gasesc o chirie ieftină, poate să fie si o camera dar sa fie 500 lei!
Eu mi-am facut un calcul dar nu stiu daca e asa!
Am gasit un anunt cu o oferta care spune ca venitul minim este 2200 lei cu bonuri de masa incluse,si spune si ceva de sporuri,bonusuri oferite lunar, se lucreaza in 3 schimburi, inseamna ca o sa iau mai mult de 2200?
Eu mi-am facut un calcul!
500 lei chiria
200 utilitatile
Mancarea 400
Activare 2 aparate dentare 160+ 54leiTransport pana la Husi orasul meu natal ca acolo imi fac activarea
35 cartela
40 tunsul
Ajung undeva la 1400 lei si pana la 200 sau mai mult ar veni intre 800-1100 lei
Oare mi-ar ajunge 1100 lei pentru pus deoparte si cheltuiala,adica haine,ba daca ies in oras cu prieteni la un suc, la o cafea la aparat?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți supraviețui cu 15 lei pe zi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La mâncare ai pus prea puțin.

| Frank51 a răspuns:

Fiecare își manageruieste cum crede. Mie îmi ajung 800 lei pe mâncare, atât gătită cât și rece + suc sau desert.

| Lukasssz a răspuns:

Poti trai cu 15 lei pe zi. Iti cumperi paine, parizel, masline, rosii si branza(din alea mai ieftine).E greu, dar nu imposibil

| Eireann a răspuns:

Socoteala de acasa vs socoteala din targ...
Si 500 de lei pe chirie - Iasi a mai scazut in topul preferintelor dar e totusi oras universitar deci chiria o sa fie automat mai mare fiiindca si cererea e mai mare.
Dar sa revenim la mancare: conserve, orez si paste fainoase.

| nyoentox2002 explică (pentru Eireann):

Pai poate gasesc ceva sau sa impart chiria cu un prieten, stiu ca nu prea gasesc chirie la 500 lei, dar o camera intr-un apartament poate gasesc, am mai gasit la 700 lei garsoniera si daca o impart cu cineva ajungem la 350 de fiecare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La alea 200 lei utilitățile, cum ai calculat tu, mai adaugă și cheltuieli neprevăzute. Într-o luna poate sa vina mai mult de plătit pe una dintre facturi. Iarna cheltuielile sunt mai mari. Apoi 500 lei chiria. Dar nu iei în calcul garanția care trebuie plătită la proprietar și asta vine încă odată sau de doua ori prețul chiriei. Dintr-un foc 1500 lei.
Eu traiesc numai în chirie și au fost perioade în care am dus-o cu banii mai rău decât îți poți tu imagina. De asemenea, pana găsești un proprietar mai calumea care sa fie om te cam plimbi ca țiganul cu cortul. Sunt mulți care te fura sau pentru ca nu știu ce zic vecinii, te vor scoate afara în stradă. A venit proprietar la mine și mi-a zis ca in trei zile sa eliberez, apoi alții de pe o zi pe alta. Au fost situații când proprietar mi-a pus sechestru pe lucruri si doar politia m-a ajutat. Acum am găsit un om unde am și stat cel mai mult și singurul loc în care proprietarul a fost simțit și mi-a făcut buletin. M-a luat în spațiu, după ce alții nu doreau sa facă asta. Multe pe care nu le-ai gândit.
Mutatul în chirie nu este chiar filă de poveste.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Pai stiu de garantie, de asta vreau sa am stocul de bani dinainte!
De exemplu eu acum lucrez pe minim pe economie in orasul meu si stau cu parintii!
Eu nu platesc nimic, eu strang 600 lei pe luna ca sa termin toti dintii, dupa ce termin dintii o sa dau doar 160 pe luna activarea la aparat, ultimul salariu il iau pe tot si ma mut, poate mai gasesc un prieten cu care sa ma mut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar eu am trăit și cu 80 lei o luna întreagă. După cum am spus, am fost în situații mai nasoale. Cumpăram câte un bax de făină, un bax de ulei, drojdie și băgăm o luna numai gogoși. Gogoșile săracului, fără nimic. Pe atunci uleiul era ieftin, nu cum este acum. Nimeni nu știa cum trăiam eu, doar Dumnezeu. Dar am supraviețuit și nu am murit. Acum o duc și eu mai bine, 89 kg îmi arată pe cântar. laughing însă tu gândește de 2x înainte sa te muti în chirie.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

E bun daca as da si 80 lei pe saptamana!

Răspuns utilizator avertizat
| Cehoslovacia a răspuns:

Baga linte, naut, soia in meniu si paine, dar nu alba ca nu este sanatoasa si mananci multa a prost.
cat despre restul, visezi mult.