| Gaming_Sishu_1996 a întrebat:

Se da urmatoarea situație!

Un elev de clasa a 9 a rămas neincheiat la aproximativ 8 materii pe primul semestru, nu s-a prezentat în primele 4 saptamani din semestrul 2, mai este vreo sansa sa fie încheiat? O sa dea corigenta la toate materiile? Sau este declarat automat repetent? Rog sa raspunda doar persoanele care chiar cunosc si nu e nevoie de morala.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vorbeste cu unul dintre directori (cu cel care e mai sufletist). El va prezenta situatia ta profesorilor, iar ei ti le-ar putea încheia în două săptămâni, cu conditia să mergi la scoala, să fii evaluat, fiindcă notele nu se vor pune din burtă. happy
Absentele nu se mai iau în calcul dacă îți faci transferul.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În cazul acesta, nu e vorba de corigență, e vorba de situatie neincheiată! Sunt lucruri diferite.
Daca esti elev la zi, profesorii vor accepta sa te promoveze, dar cu conditia ca din semestrul al II-lea să te transferi la profesionala (unde învățământul e mult mai lejer, se pune mai mult accent pe practică, nu pe studiu, plus că primești si banii profesionali, cam 200 de lei/luna→ cu conditia sa nu absentezi)
Poți face tu propunerea aceasta, dacă ei nu îți vor da ideea. happy
Du-te si vorbeste cu unul dintre directori (fie principalul, fie adjunctul, alege-l pe cel care crezi că e mai maleabil).

| Gaming_Sishu_1996 explică (pentru floresdemayo):

Dacă sunt neîncheiat la 8 materii dupa cum spuneam, am sansa sa ma transfer la profesională și sa promovez anul? Cu absentele nu e problema.

| floresdemayo a răspuns (pentru Gaming_Sishu_1996):

Vorbeste cu unul dintre directori (cu cel care e mai sufletist). El va prezenta situatia ta profesorilor, iar ei ti le-ar putea încheia în două săptămâni, cu conditia să mergi la scoala, să fii evaluat, fiindcă notele nu se vor pune din burtă. happy
Absentele nu se mai iau în calcul dacă îți faci transferul.

| Celcestietot a răspuns:

Depinde de profesori, căci sunt care nu respectă regula celor 4 săptămâni. Cum acel elev dacă este fix în clasa a VIII-a, în an terminal, bănuiesc că îi vor fi încheiate mediile dacă face ce trebuie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

"Un elev de clasa a 9 a rămas neincheiat la aproximativ 8 materii pe primul semestru, nu s-a prezentat în primele 4 saptamani din semestrul 2, mai este vreo sansa sa fie încheiat?" iar tu zici de clasa a XIII-a?! Ceva imi scapa aici...

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și mie mi-au cam scăpat degetele aiurea pe tastatura, dar mulțumesc pentru comentariu, am modificat răspunsulwinking

| GicaGigekGica a răspuns:

Legenda spune ca acel elev esti tu laughing