| patrunjjel a întrebat:

Salutare!
Sunt nou pe aici si ca prima intrebare si curiozitate in acelasi timp, as vrea sa stiu:
Voi ce browser web folositi/preferati?
Va rog sa argumentati raspunsurile.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesc Mozilla Firefox :
- consuma mai putin decat Chrome;
- are privacy protection;
- usor de folosit, flexibil;
- blocheaza cookies de la terti;
- blocheaza scripturi de social trackers precum Facebook sau "minerii" de criptomonede.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principal folosesc Mozilla Firefox, m-am obisnuit si sunt multumit de performante.

| Adry05 a răspuns:

Opera, îmi place că pot să văd filme și clipuri de pe Youtube în miniatură peste alt tab. Și în rest m-am obișnuit cu el, îmi place cum arată și nu mi-a făcut nicio problemă cum pățesc cu chrome de exemplu care după o perioadă îmi dă tot felul de mici buguri

| sierra1 a răspuns:

"Sunt nou pe aici si..."

faci vreun studiu sau doar așa... ca introducere

| patrunjjel explică (pentru sierra1):

Eu folosesc Chrome, dar incep sa fiu nemultumit de el, din acest motiv am intrebat.
Inainte de a face trecerea la alt browser am vrut sa aflu si alte pareri.

| doctorandus a răspuns:

In mod curent folosesc Firefox, pentru distractie si logat cu contul de Google folosesc Chrome, pentru VPN folosesc Opera, din cand in cand mai folosesc Edge si Vivaldi.

| dannyel86 a răspuns:

Mozilla e tot ce am nevoie.
E actualizat des, e stabil, se pot adauga extensii, care devin utile in timp (cum e uBlock Origin pentru reclame).
Nu am avut probleme cu el in ultimul timp. Daca il intretii (stergi saptamanal istoricul de navigare), se pastreaza foarte bine.

| Zuzu1991 a răspuns:

Firesux e BULLSHlT... il folosesc numai relativ la faptul ca are bine facuta partea de proxy, care in chrome sau chromium based e foarte prost facuta, iar cine foloseste firestink in general nu are idee ce poti sa faci cu un browser, asa ca aleg varianta mai putin buna pentru ca nu stiu cum sa o faca buna pe aia buna tongue

aia buna: eu folosesc in principal noul Edge, care (in sfarsit) Mircosoftii au renuntat sa il faca ei, si au facut un browser bazat pe chromium, si chrome si Iron (fiecare pentru alte cioace), ei bine, daca stii ce extensii sa instalezi, nu numai ca fac tot ce a scris raspunsul cu funda, dar ocupa MUUUUUUUUUUUUUULT mai putine resurse decat firestoobid, iar asta la 400 de taburi per browser cu 5 browsere deschise in acelasi timpwinking

| InOrOut a răspuns:

Chrome ca e rapid

| patrunjjel explică:

Va multumesc pentru raspunsuri!