Întrebare recomandată | GeorgeCiorba a întrebat:

Știe cineva daca pot incarca cu un alternator un acumulator auto. 12v doar prin conectarea acestora intre ele? dacă Alternatorul va da 14. x v?
Și dacă pot conecta direct alternatorul de un invertor? Mersi!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alternatorul este un generator trifazat, care are la iesire o punte redresoare din diode.
La bornele de iesire apare o tensiune de cca. 16V, mai mare decat ceea a bateriei complet incarcata (cca. 14.4V). Aceasta diferenta de tensiune antreneaza curentul de incarcare al bateriei, prin intermediul rezistentei intregului circuit de incarcare (o rezistenta de limitare + rezistentele interne ale bateriei si a alternatorului).

Circuitul de incarcare are si un releu de incarcare (sau un circuit electronic vu acelasi functie) care opreste supra-incarcarea bateriei. Acel releu sau similarul trebuie sa fie intercalat (inseriat) cu bateria pentru a evita distrugerea ei.

Ca urmare, intre alternator si baterie trebuie sa incluzi si un "releu" de incarcare, iar invertorul poti lega direct pe baterie.

| GeorgeCiorba explică (pentru Bula):

Dar ziceam dacă poți lega alternatorul direct de un invertor, fara nimic

| Bula a răspuns (pentru GeorgeCiorba):

Nu, fiindca nu este curent perfect continuu, iar tensiunea poate fi prea mare.
Acumulatorul are rol de filtrare si netezire, asemenea unui condensator.