| MarinasChristy a întrebat:

Salutare tovarasi, am si eu niste boxe de 150 w pe 8 ohm pe acasa, marca Dibeisi. Le foloseam cu o statie improvizata de mine care scotea in jur de 100 w, acum intrebarea mea e, Daca cumpar un amplificator mai mare, gen 200-250 de w oare mi le duce sau se ard? Ca nu prea e convenabil sa cumpar boxe de 300 de watti, sar de la 200 de lei in sus... dar totusi statia mi-as lua-o de pe acum mai mare ca sa cresc in timp big grin

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea boxei inseamna pana la ce putere (din statie) rezista, pana maxim 5 minute in continuu.
Daca pui o statie mai puternica si dai la maxim, atunci se vor arde.
Daca folosesti volum mai mic, atunci nu se ard, boxele vor functiona ca de acum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, un amplificator mai mare o sa ardă boxele deoarece scoate mai mult, tu ai boxe de 150 wati, si vrei amplificator de 250 wati? Daca nu dai tare muzica nu se intimplă nimic, vor functiona boxele, dar daca le dai la maxim se ard bobinele boxelor, deoarece finalii amplificatorului de 200 sau 250 wati vor scoate o putere dublă ca semnal pentru capacitatea boxelor. Atunci ai nevoie de boxe tot de 200 wati sau 250 wati ca sa nu se ardă. Dar unde folosesti aceste scule muzicale? Ca in bloc nu ai voie sa dai muzica la maxim, ca cheama vecinii politia.

| MarinasChristy explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stau la casa momentan si sunt innebunit dupa muzica, am camera plina de boxe, de 1 saptamana mi s-a ars statia improvizata si simt ca innebunesc, ma obisnuisem cu bubuiala puternica laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MarinasChristy):

In statia aia sau ars finalii, duo la reparat sau repara o tu. Cumperi tranzistori finali noi îi schimbi si gata ai muzica, nu te complica sa cumperi alta statie, ca dai o groază de bani pe ea si de ce.

| MarinasChristy explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am gasit unele foarte ieftine dupa parerea mea, undeva la 200 de lei amplificatorul de 200-250 de w la mana a doua la mine in oras, cu 350 imi da omul de 450 de w si de asta eram mai mult interesat

| MarinasChristy explică (pentru MarinasChristy):

Toate yamaha, mitsubishi, Sony, Panasonic, etc, nu "noname"

| xerxes1 a răspuns:

Este chiar indicat sa ai o putere mai mare, ideea este sa nu o folosesti pe toata.
Un amplif de 30 W poate arde tweeterele la boxe de 300W din cauza distorsiunilor.
Invers nu se intampla nimic daca stii sa controlezi volumul.