| Valentinbaciu2002 a întrebat:

Am comandat de pe altex un telefon. A ajuns azi prin curier, dar curierul mi-a dat doar o factura de la altex. Factura are aceeași funcție ca și bonul? (de exemplu dacă ma duc la garanție cu ea)

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Bonul fiscal se da doar la tranzactii in magazine fizice, daca ai comandat online ai platit ori cu cardul ori ramburs la curier (care iti da o chitanta pentru banii primiti). Pentru garantie se folosea certificatul de garantie, posibil sa ai si asa ceva in pachet sau in contul tau de client (in format PDF si care se poate downloada). Am vazut ca mai nou se dau "in alb" iar pentru garantie se foloseste factura care cuprinde acum toate datele produsului respectiv inclusiv S/N sau IMEI. Iti recomand sa faci 1-2 copii dupa factura si in caz de garantie sa trimiti doar o copie. Factura originala trebuie sa ramana la tine.

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Garantia o gasesti intotdeauna in cutie. Valabil si pentru alte electronice. Pentru ca garantia o ai direct la producator.
Ai nevoie doar de factura si garantie, fara bon sau altele. Bonul fiscal (sau cum se cheama) iti da doar daca cumperi in magazin fizic. Oricum factura de obicei o ai si pe mail si pe site-ul lor.