| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, am niste nelamuriri in legatura cu calendarul pe care il avem. La scoala din cate imi aduc aminte la ora de istorie profesoara ne explica cum e treaba in ceea ce priveste calendarul dar nu am fost atent.

Stiu ca in cartea de istorie (dau un exemplu) spunea ca in 58 I.Hr.-51 I.Hr. romanii au cucerit Galia.

Intrebarea e: cum era calendarul asta cu I.Hr? Adica se socoteau anii descrescator de la mare la mic si dupa ce s-a nascut Mantuitorul anii au inceput sa fie socotiti de la mic la mare? Adica crescator fiind notati in cartea de istorie cu anul cutare si cu (d.Hr.) la final.

Cum e treaba cu calendarul I.Hr si d.Hr? Ca nu prea stiu.

Anul 0 a fost si el pus la socoteala? S-au a exitat macar anul 0?

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

DA, inainte de Jezuz anii cresc negativ, si cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai idepartati, adica 3mii de ani i.H. inseamna acum 5mii de ani

da, anul 0 e pus, la socoteala, si da, a existat un an care acum se numeste 0, cu toate ca, CUM GEEZAZ E O CHESTIE INVENTATA, oamenii care traiau atunci nu stiau ca traiesc in anul 0 pentru ca nu au auzit de iSUS

| Petre4488 a răspuns:

Da, din cate stiu acum se iau crescator (d.Hr), iar inainte se ia descrescator (I.Hr). Anul 1 a fost anul in care s-a nascut Hristos, deci nu cred ca avea cum sa existe anul 0
Nu stiu sigur, doar mi-am dat cu parerea din ce mai stiu