| Metalblo a întrebat:

Am o problema cu castile din microfon, recent, am cumparat o casca cu un microfon care se baga in casti. Tin sa mentionez ca pe langa microfonul care se baga in casca are si 4 fire de culorile: verde, mov, roz si alb, mai are si un cablu USB. Am conectat culoarea verde pentru casti si culoarea roz pentru microfon dar nu functioneaza, trebuie sa instalez ceva sau e problema de la casti? Daca stiti va rog sa spuneti cu exactitate, sunt mai incepator cu asta... happy
A, da, am uitat sa precizez, castile sunt Triton de la madcatz.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz, daca si aparatul este inca in garantie, atunci du-l inapoi pentru verificare, impreuna cu castile.
Intr-un service, la fata locului, se poate depana repede cauza problemei.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Presupun ca ai MUFE colorate, nu fire.
Castile trebuie sa fie de tip "5.1", ceea ce inseamna ca, verde = casti, roz = microfon, iar celalalte (mov si alb) trebuie sa fie pentru canalele auxiliare de la iesirile 5.1.
Nu trebuie sa instalezi nimic, doar sa verifici la programul de sunet sa fie alocata iesirea la verde si microfonul la roz (sistemele audio Realtek deseori nu sesizeaza corect ce este conectat la iesiri.

Castile se pot verifica si la un alt calculator /laptop (unde alta casca functiuneaza bine) sau cu un aparat de masurat rezistenta (ohm metru).

| Metalblo explică (pentru Bula):

Teoria ca teorie, am priceput ceva ce ai zis, dar practic, ce trebuie sa fac? Am conectat mufele unde trebuie, dar surpriza ca microfonul arata ca e conectat, la fel si castile, dar la microfon imi arata 3 linii cand pun pe recording diveci, adica functioneaza, dar se aude bazait si cand vorbesc nu ma aude nimeni, doar bazait, deci, ce ar mai trebuii sa fac?

| Bula a răspuns (pentru Metalblo):

In programele unde se foloseste microfonul trebuie sa alegi placa de sunet (microfonul).
Daca nu apare, atunci insemna ca nuai driverele de sunet instalate sau nu sunt bune.

Exista si posibilitatea sa ai ceva defect la mufele de sunet.

Daca nu te descurci, cheama pe cineva priceput sa te ajute.

| Metalblo explică (pentru Bula):

Mai explicit daca poti te rog, deci dau jos in coltul din dreapta unde e o iconita cu sunet, pun pe recording device si dupa ce fac?

| Bula a răspuns (pentru Metalblo):

Acolo trebuie sa fie microfonul eliberat (sa nu fie pe "Mue" sau volum redus).

Eu nu ma refeream la acesta. In programul folosit trebuie sa intrii la setarile de sunet si acolo trebuie sa faci alegerea sursei de semnal.

| Metalblo explică (pentru Bula):

Am intrat la recording devices si imi arata acolo ca la microfon se aude, adica cateva linii verzi, dar mai ales, cand ma uit la un videoclip care vorbeste cineva, microfonul spune ca functioneaza, ii pune linii din alea verzi, ce pot sa fac? Tre sa intru la setari de la microfon in Advanced? Sau unde? Spune-mi te rog unde le gasesc sa pot rezolva problema asta...

| Bula a răspuns (pentru Metalblo):

Daca linia se misca la REDAREA videoclipurilor, aceea NU este inregistrare.
Daca vorbesti la microfon, atunci trebuie sa se vada si sa inregistreze.

Daca ai programul Skype instalat, acolo poti face testarea cel mai bine: are testare de microfon online (Echo), unde vorbesti cateva secunde, dupa care se reda vocea ta, cum se aude.
Si la searile din Skype - Sunete se poate face alegerea microfonului folosit.

| Metalblo explică (pentru Bula):

Acolo nu ma aud, e problema la microfon, cred.

| Bula a răspuns (pentru Metalblo):

La Skype? Ai verificat la setari, intrarea de sunet?

| Metalblo explică (pentru Bula):

Da, am verificat la intrare sunet, tot nu functioneaza... Nu stiu ce sa mai fac, castile cu microfon le-am cumparat ieri...

| Bula a răspuns (pentru Metalblo):

Ai instalate drivere potrivite pentru placa de sunet?

| Metalblo explică (pentru Bula):

Banuiesc ca da, e pc cumparat nou.

| Bula a răspuns (pentru Metalblo):

L-ai cumparat cu windows gata instalat, cu licenta?

| Metalblo explică (pentru Bula):

Da.

| Bula a răspuns (pentru Metalblo):

In acest caz, daca si aparatul este inca in garantie, atunci du-l inapoi pentru verificare, impreuna cu castile.
Intr-un service, la fata locului, se poate depana repede cauza problemei.