| Wrufloukel a întrebat:

Salutare TPU,am o problema cu firefox mozilla! Cănd dau acolo la Mozilla Firefox Home Page scriu acolo in casetuța aceia de la mijlocul pagini, apoi cănd dau search nu se întămplă nimic! De ce la ce este? Știe careva motivul? Aici este un link cu print screenul făcut de mine și urcat pe un site veritabil și cunoscut ca fiind fără tămpenii pe el. Asta ca să nu fie paranoici! :P http://imageshack.us/f/407/captureegk.jpg/

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Salut!
Șterge toate datele de navigare de la acest browser, sau măcar cache-ul dacă vrei să le lași pe celelalte.
Uite aici cum, în cazul în care nu știi
http://support.mozilla.org/ro/kb/cum-sa-stergi-cache

P.S. Dacă Firefox ți se încarcă greu, atunci vezi cu Chrome, http://ninite.com/chrome/ și dezactivează-i toate extensiile și toolbar-urile pe care nu le folosești.

| Wrufloukel explică (pentru DDCC):

Am rezolvat problema. Sincer să fiu am stat cred că 5 ore, și efectiv am citit toate tutorialele absolut tot despre firefox, și nu am găsit absolut nimic despre problema mea. Apoi am închsi pc-ul, am dormit vreo 3 ore, și cănd m-am trezit, am intrat pe firefox și nu știu cum umblam eu pe acolo, am dat din întimplare peste butonul de reset. Am dat un reset și cănd colo ce să vezi? Sa reparat browserul, imi mergea super. Și uite așa am descoperit că firefox este cu mult peste toate browserele. A fost o ambiție să-mi repar firefox-ul, am zis că ori ce ar fi nu-l dezinstalez. Să încerc să-l repar și uite că am reușit. Cred că este cel mai bun browser și pentru faptul că are această obțiune de reset. Deci reset nu restart. Mersi ori cum de răspuns.

| DDCC a răspuns (pentru Wrufloukel):

Uite cum se descurcă omul la greu. happy
Da, reset-ul ți ștergerea datelor sunt cam singura soluție când nici reinstalarea nu mai ajută.
Cel mai bun? Așa crezi tu? Sincer, eu optam pentru Safari o perioadă, îmi place mult interfața. Acum funcții cam toate browserele au.
Eu acum doar Chrome folosesc, nu îl mai las fiindcă e foarte rapid, cel mai rapid pot să zic. La orice browser cât poți să dezactivezi toate toolbar-urile și să nu lași nicio extensie fiindcă astfel vei naviga la viteză maximă să zicem.

Dacă am răspuns și ai rezolvat înainte, pot să adaug ceva:
Apasă tasta Windows (între CTRL și ALT în stânga tastaturii) + L, scrie gpedit.msc, mergi la Administrative Templates >Network >Qos Packet Shelduler> Limit reservable bandwidth, bifezi Enabled și setezi ca valoare "0".
Dacă faci asta și nu lași niciun toolbar sau extensie pentru browser activă atunci vei folosi viteza Internetului la maxim, adică, maximul permis de service provider-ul de la care ai netul (firmă pe scurt).

| Wrufloukel explică (pentru DDCC):

Din întimplare știi cumva cum pot face să nu mai primesc mesaje de la necunoscuți și mailluri de la necunoscuți? Există o setare ceva anume? Ce aș putea face că deja încep să primesc tot felul de mesaje de la anonimi care imi arata site-uri cu filme pentru adulți pe care eu nu am intrat în viața mea și nici nu am să intru fiindcă nu mă interesează așa ceva! Mersi frumos anticipat

| DDCC a răspuns (pentru Wrufloukel):

Fără supărare dar pui prea mult accent pe "fiindcă nu mă interesează așa ceva". Mă rog, asta e treaba ta.
Mesaje? Aici pe TPU? Intri la editare profil adică aici http://www.tpu.ro/site-users/edit/
iar de la Vreau sa primesc mesaje de la:, selectezi doar Prietenii mei de pe TPU sau dacă nu mai vrei să primești niciunul alegi Nici o persoană. Apoi dai salvare.

| Wrufloukel explică (pentru DDCC):

Băi prietenaș, mă faci să-mi pară rău că țî-am dat funda? Eu mă refeream la mailluri. Nu mă intereseză nimic despre TPU! Pfualei ce greu de cap ești! Nu mă interesează nimic de TPU sau ce mesaje primes pe TPU. Ideea era la maill sa nu mai primesc mesaje acolo.

| DDCC a răspuns (pentru Wrufloukel):

Dă-mi voie să reformulez.
Deci, Yahoo nu are opțiunea asta, de a bloca emailuri necunoscute.
Ele îți apar bănuiesc ca Spam.
Doar la unele telefoane e chestia, aici mă refer la apeluri necunoscute.
Revenind la Yahoo, poți doar să blochezi e-mailurile de la adresele pe care tu trebuie să le specifici.
Adică, doar să intri la Options (în dreapta sus ai un fel de rotiță), Mail Options, asta după ce ești logat, click aici
http://us-mg5.mail.yahoo.com/neo/launch?.rand=4cjobeh3bigq1#mail
mergi unde am zis
apoi click pe Blocked addresses și introduci acolo adresele pe care vrei să le ignori.
Dacă primești enorm de multe (de mai mulți) eu zic să schimbi adresa.
Alte nelămuriri?
Să văd dacă sunt sau nu greu de cap. :D