| ncristian7805 a întrebat:

Salutare TPU! Am si eu o intrebare, dar rog sa nu fiu judecat. Tatal meu este pensionar, incadrat la pilonul 2 de pensie. Normal, pensia lui ar trebui sa fie undeva la 4200 ron, dar din cei 4200, ii raman vreo 3600 sau chiar mai putin. As dori sa stiu si eu, o parte din bani unde s-ar putea duce, adica pe final nu a fost de acord sa doneze sau sa depuna acea suma de bani undeva, dar chiar daca nu ar parea o suma mare, pe talon nu se justifica acea suma de bani unde se duce.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pensia bruta de 4.200 lei se scad contributia la sanatate de 5, 5% si impozitul pe pensie de 10% dupa scaderea a 2.000 lei din pensia bruta.
Asa fiind se va scadea din 4.200 lei suma de 231 lei drept contributie la sanatate si apoi suma de 220 lei drept impozit, in total suma de 451 lei si pensia neta va fi de 3.749 lei.

| ncristian7805 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult de raspuns!