| ibaal a întrebat:

Salutare,TPUhappy
Am si eu o intrebare un pic haioasa laughing dar, na'...cine-si mai aminteste de instalatiile alea vechi, comuniste!?
Stiti ca aveau un beculet...gen "seful" celorlate beculete rolling on the floor
Daca se ardea ala,pa pa luminite laughing
se putea inlocui, le dadea "tonul" celorlalte laughing
mai tine cineva minte cum se numea?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In instalatiile de brad care ardeau in continuu erau legate in serie beculete identice de 6.3V, sau de 12V sau de 24V.
La instalatiile care palpaiau a mai fost inseriat si un STARTER de neon (de la lampile de neon interioare).
Acel starter a fost singura piesa unica in instalatie (in afara de stecherul de la priza).

| ibaal explică:

Ii spunea cumva!
Asta e clar!
Si daca raspunzi doar pentru puncte laughing
mai bine n-o face!

| QuelQui a răspuns:

Treci prin cartea de fizica, la capitolul electricitate si afli. Afli ca nu era nici un "sef" de beculete. Doar modul cum erau legate.

| ibaal explică (pentru QuelQui):

Era un beculet, pe vremuri...la instalatiile de Craciun.
Daca se ardea ala, adio instalatie.
Si avea un nume!
Nu mai stiu cum...se inlocuia...
Cand voiai sa cumperi unul...cum cereai?!
Ii spunea cumva!

| QuelQui a răspuns (pentru ibaal):

Nu vorbi prostii! Daca se ardea oricare bec, nu mai mergea instalatia.
Pentru ca erau legate in serie, nu in paralel. Nu era un bec anume. Iar la magazin, cereai bec pentru instalatia de brad. Pentru ca sunt mici.

| QuelQui a răspuns (pentru ibaal):

Serios baiete? Nefolositor?
Daca invatai, nici nu puneai intrebarea. Si nu scriai aici toate prostiile pe care le-ai scris.