| Avenger1337 a întrebat:

As dori sa stiu parerea celor care au terminat o universitate / facultate cu privire la trecerea prin aceasta etapa a vietii. In principal Dreptul... Nu vreau sa aud comentarii de genul "este foarte frumos pentru ca iti faci prieteni noi, etc". Eu ma refer strict din punct de vedere al informatiilor ce trebuie acumulate, sacrificilor materiale, dar si din punct de vedere al timpului. Din ce am inteles pe parcurusul ultimilor ani la facultate / universitate numarul de ore scade si este mai lejer, dar eu am observat ca la Drept am mai multe ore decat am avut in anii de liceu. Si banuiesc ca informatiile vor fi de asemenea mai numeroase. Deci in alte cuvinte din punctul meu de vedere facultatea va fi mult mai complicata / dificila decat liceul. Totusi as dori sa aflu si parerea unor persoane care au trecut de aceasta etapa a vietii care sa imi confirme, respectiv infirme temerile. Multumesc anticipat pentru fiecare raspuns primit.

Răspuns Câştigător
| Vlelupu a răspuns:

Sincer, la ce v-ati fi asteptat? Ca intr-o facultate sa aveti o lejeritate mai mare decat in liceu? Sa aveti mai putin de invatat?
Nu. Cerintele sunt din ce in ce mai mari. Pentru ca ati spus ca anul terminal de facultate, inclusiv la Drept, e mai lejer, tin sa va anunt ca in acel ultim an sunt cursuri mai putine, dar tocmai pentru faptul ca se considera ca trebuie sa va pregatiti mai intens pentru examenul de licenta.
Daca alegeti Facultatea de Drept, manifestandu-va intentia de a profesa in avocatura, consiliere juridica, notariat sau dorind sa accedeti in magistratura, trebuie sa constientizati ca v-ati ales o ramura profesionala in care studiul este permanent, deoarece si legislatia este intr-o continua transformare. Nu considerati o cariera juridica a fi un lucru facil!

1 răspuns:
| bebewabbit a răspuns:

Eu tocmai ce termin Medicina cam pe vremea asta si sincer spun ca nu o mai vedeam ajunsa la final, 6 ani e foarte mult. Despre intrebarile tale- bineinteles ca e mai greu decat la liceu ca asta e unul din motivele pentru care ne referim la facultate drept "studii superioare", intr-adevar cantitatea de materie creste pe parcursul anilor dar numarul de ore scade si totusi datorita eforturilor pe care le vei depune in primul an te vei adapta la stilul de invatat si de aceea va parea mai usor la final chiar daca va fi mai multa materie. Nu lua in gluma partea cu prietenii caci crede-ma suferinta pe care o veti trai impreuna la cursurile interminabile sau in scurta si intensa sesiune va vor lega pe viata. Plus ca in facultatea trebuie sa stai cu ochii pe pereti la propriu caci informatiile circula greu si trebuie sa te imprietenesti foarte bine cu secretara caci ea trage toate itele in facultate- cel putin asa e la noi. Sunt si o gramada de oportunitati cu care nu te intalnesti in alta parte adica colaborari cu profesorii si cu colegi din alte tari, trebuie doar sa ciulesti urechile si sa nu refuzi nimic academic vorbind. Timp este si de distractie daca asta te ingrijoreaza... deci cu curaj inainte ar fi sfatul meu caci in viata mai mult regreti lucrurile pe care nu le-ai incercat decat rezultatele nedorite ale actiunilor tale Succes happy