| LohneheriusAy a întrebat:

Salutare TPU! De cativa ani incoace, imi doresc sa ma fac impegat de miscare la CFR. Am vorbit cu multi impegati de miscare despre aceasta meserie, imi place, dar un lucru nu imi este clar : unde fac specializarea in acest domeniu, cat dureaza si ce presupune ca pregatire in prealabil?
Multumesc anticipat!
Dau fundă!

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Am vorbit cu multi impegati de miscare despre aceasta meserie"

Păi dacă ai vorbit cu mulți oameni care lucrează în domeniu, nu ți-a trecut prin cap să-i întrebi pe ei aceste lucruri?

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns:

Daca te referi mecanic de locomotiva, trebuie sa faci scoala CENAFER din cate stiu, care are durata de 2 ani, nu iti trebuie bacalaureatul dar trebuie sa ai liceul terminat, dar pana ajungi sa conduci trenu ai de mancat paine, sunt ani de pregatire in fata

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Tot scoala CENAFER, acolo sunt toate specializarile in domeniul feroviar

| RaduRobertRO a răspuns:

Obţinerea autorizaţiei de impiegat de mişcare pentru exercitarea funcţiei de impiegat de mişcare se face în conformitate cu prevederile legale în vigoare (vezi OMTCT 2262/2005) în urma unui examen de autorizare organizat de Autoritatea Feroviară Română – AFER.

Programele de calificare profesională pentru ocupaţia de impiegat de mişcare se organizează de Centrul Naţional de Calificare şi Instruire Feroviară – CENAFER, prin centrele din structura organizatorică, în baza planului anual de formare, pe baza solicitării unităţilor feroviare şi/sau a persoanelor fizice.

Durata totală a programului de calificare este de 1284 ore(aproximativ 37 săptămâni).