| Robert2580 a întrebat:

Salutare TPU fatal meu a decedat cane aveam 14 ani. In doua luni fac 18 si trebuie sa fac succesiunea. Nu am nici cea mai vaga idee cum se face, chestia e can am si o sora vitrega. Cine stie can despre ce am de facut ii dau funds.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbesti cu sora ta vitrega precum si cu sotia tatalui tau din momentul deceseului (daca era casatorit legal in acel moment) si va prezentati impreuna la un notariat. Trebuie sa aveti la voi buletinele si certificatele voastre de nastere, actul de deces al tatalui, actele sale de casatorie sau divort, precum si actele de prorietate ale sale (pentru bunurile pe care doriti sa faceti succesiunea). De acolo, va va indruma notarul.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

In primul rand succesiunea costa bani. Si mai poti astepta daca nu te grabesti. Dar daca vrei sa o faci uite aici niste raspunsuri
http://notariat-tineretului.net/......e-la-deces