| roby96 a întrebat:

...imi poate spune si mie cineva care este cantitatea de ulei de masline ce trebuie consumata zilnic? Adica sa imi spuneti ca este necesar(adica minimul) si cat este suficient(adica maximul). Multumesc anticipat, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Jasm a răspuns:

Daca vrei sa consumi zilnic, pentru a te bucura de efectele benefice 1 lingura e minim, iar 2 linguri e suficient.

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Uleiul de masline este foarte sanatos! Nu cred ca este o limita, nici minim, nici maxim.La o salata din legume, depinde si cate legume, cat ulei poti sa pui, sa nu fie gretos? 1-3 linguri amestecate cu zeama lamaie sau otet de mere cu miere. La prajit, nu este recomandat. Ca sa calesti cateva legume intr-o tigaie, la fel 2-3 linguri. De baut pentru sanatate, la fel:cate 1lingura de 2-3 ori pe zi.Nu cred ca, daca bei 500g intr-o zi te vindeci de boli. Poti doar sa-ti faci greata si sa vomiti tot ce ai in stomac. Daca ai ceva dubii, scrie-mi!