| Florin181997 a întrebat:

Salutare, TPU!
Intre New York si Dubai, ce ati alege ca destinatie de vacanta si de ce? Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm a răspuns:

As alege New York-ul, am o slabiciune pentru acest oras. E, in primul rand, cel mai cunoscut oras din SUA. Ceea ce te atrage la orasul acesta este diversitatea si faptul ca ai parca senzatia ca ca vizitezi o mare parte din lume, dat fiind faptul ca peste tot in jurul tau o sa intalnesti oameni de toate culorile si rasele. Practic, New York-ul e locul acela in care, la diferenta de cateva strazi, poti sa vizitezi "Mica Indie", "Chinatown", "Mica Italie". Oricat de diferit ai fi, New York este genul de oras in care oamenii nu se uita la tine ciudat din pricina diversitatii pe care o vad.Un lucru interesant la New York este asezarea si numerotarea strazilor: totul pare un urias dreptunghi si nu iti trebuie decat cateva ore ca sa te prinzi care este structura strazilor in Manhattan: bulevardele sunt de la nord la sud, strazile sunt de la est la vest si sunt numerotate. Si bulevardele sunt numerotate (cel mai celebru dintre acestea este Fifth Avenue), insa exista si unele care au diferite denumiri. E foarte simplu sa iti dai un punct de intalnire cu cineva: daca, de exemplu, trebuie sa ajungi la intersectia strazii 57 cu bulevardul 5 vei stii exact la ce statie de metrou sa cobori. Singurul bulevard din centru care merge altfel decat in linie dreapta este celebrul Broadway. Cele mai cunoscute locuri care merita vazute la New York sunt Central Park, Times Square, Chinatown, Ground Zero, Wall Street, Statuia Libertatii si podul Brooklyn.
Pe mine, sincer, maretia orasului New York m-a facut sa il ador si sa imi doresc ca, atunci cand voi avea posibilitatea, sa il vizitez si sa ma bucur de fiecare clipa la inaltime in cladirile extrem de inalte. Funda?

| relian a răspuns (pentru kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm):

Asa is mai toate orasele in america, cel putin in centru, de aia ei le zi si blocuri, adica distanta dintre doua bulevarde.Si nu doa in NY nu se uita lumea urat la tien cai fi de altundeva ci pentru ca asa este sistemul american, asa e legea asa is oamenii nu se uita urat ba is curiosi si interesati sa afle de unde esti bla bla.E bine deti place, eu am fost am vazut, nu-mi place ca nai unde parca masina, adica daca ai masina esti mincat.Bine acu ca nu ai masina asta e mergi cu mijloace de transport.Probabil asa gindesc cei care stau altundeva si in sf, is parcari dar dupa trebuie sa mergi pe jos si trebuie sa si platesti parcarea laughing iar eu nu stiu nu-s invatat cu asa ceva.In sudul SUA peste to ai parcari,orice magazin,orice bomba,restaurant ce o fi are parcarea sa proprie si gratis, orice bloc sau caldire de locuinte are parcari si free.Ei la NY la Chicago pauza laughing platesti pentru orice.Dar asa de vizitat da merita, ai uitat sa zici ca te plimbi si cu telecabina laughing in Manhattan e telecabina.E frumos ca e apa, pe mine aia ma atrage la un oras si poate la orice loc, sa fie o apa lac rau ce o fi, apa face locu frumos.Si oameni is peste tot de toate culorile.Mie mi-a placut boston, parca eram in Bucuresti si Washington DC lume balamuc ca si la NY.La Ny mi-a placut cai multa lume slaba, adica nu prea vezi grasi, sau cel putin nu am vazut eu cit am stat pe acolo laughing cel putin fetele toate trase prin inel, probabil de la mers pe jos laughing Nu ai cum sa te bucuri de la inaltime de pe cladiri ca nu stiu daca poti intra, sau sa ai acces pe blocuri.Pai si de ce nu vizitezi?

| suntserios a răspuns (pentru kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm):

Ai uitat sa adaugi preturile exorbitante, aglomeratia extraordinara, mirosul de gunoi, boschetari dormind la fiecare colt

| Florin181997 explică (pentru kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm):

Aveti perfecta dreptate, Dubai-ul este doar un oras scump, construit din petrol in cativa ani, deosebit de frumos, dar fara nici o istorie, pe cand NY are atatea povesti frumoase, o mie de locuri devizitat. Sunt student la Universitatea Bucuresti, iar la vara voi pleca in SUA prin programul Work and Travel.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

As alege New York, pentru ca Dubaiul l-am vizitat deja.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca trebuie sa aleg doar intre astea doua atunci Dubai ul ca New York ul l am vizitat deja

| Clorox a răspuns:

Dubai, New York este foarte urat, multa lume, zgomot.
Multi zic ca e NY si wow, dar realitatea e cu totul alta!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

As alege noua zeelanda laughing
macar pentru peisajele ei. Ce sa vezi la new york si dubai doua orase scumpe unu super aglomerat altul canicular

| NAT0 a răspuns:

New York că în Dubai merg toți puștanii.laughing
Dar aș alege Parisul să văd dacă au mustața ca în filme, sau nu. M-aș duce să ating Turnul Eiffel. Să-l mângâi, csf.