| MikiMIHAI1324 a întrebat:

Salutare TPU, sunt curios de niște sfaturi / recomandări, deci sunt interesat în a cumpăra produsul "X" de pe Olx sau alte asemenea, în anunț vânzătorul specifică că produsul e ok, are poze și tot ce trebuie, în urma unei discuții, vânzătorul îmi oferă (la cerere) informații extra + o poză cu garanția, ce alte aspecte ar mai trebui să am în vedere pentru a evita o investiție înșelătoare?

Răspuns Câştigător
| Horhe2883984921 a răspuns:

De preferat sa faceti tranzactia la un loc stabilit, de preferat intr-un loc public, cu lume, pentru a evita orice problema, nu te baza doar pe poze, pentru ca multe produse arata mai bine in poze, iti recomand sa iei toate masurile de protectie inainte, de preferat sa faci tranzactia abia dupa ce ai testat produsul, intr-un loc public, daca se poate sa fie si supravegheat de politie, ar fi mult mai bine, pentru a evita orice fel de problema, faza e ca unii vanzatori chiar nu cauta sa dea teapa sau sa-si bata joc de cumparator, dar acestia sunt putini si n are rost sa ti asumi riscul, acum e decizia ta daca doresti sa te risti, la faza cu garantia, din cate stiu, aceasta nu poate fi,, transferata '' altei persoane, eu stiam ca singurul care beneficiaza de ea e cel care a cumparat-o, nu e ceva care se vinde, s-ar putea sa ma insel, daca mai ai alte nelamuriri, nu ezita sa intrebi, toate cele bune si sper sa fie cum te astepti produsul respectiv laughing

| MikiMIHAI1324 explică (pentru Horhe2883984921):

Bune puncte de vedere, nu e că mă aștept la ceva anume dar atât timp cât e vorba despre "portofelul" meu consider că merit să știu în ce mă bag

| Horhe2883984921 a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

Ai reusit tranzactia?

| MikiMIHAI1324 explică (pentru Horhe2883984921):

Nu, deoarece am renunțat

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În afară de predarea-primirea în persoană, față în față, cu probă de funcționare? Mai nimic.
Dar recomand folosirea okazii.ro - acolo ai și un istoric al vânzătorului respectiv, cu calificative.