| StefanMadalin02 a întrebat:

Salutare tuturor! Am si eu o nelămurire, care este adevărată valoare nutritivă a pastelor(orice tip) adică 100g paste crude ajung la greutatea de aproximativ 400g preparate si pe ambalajul pastelor zice 350calorii etc pe 100g... Întrebare este 100g crude sau preparate contin 350calorii? Dacă stam sa ne gândim puțin logic pastele in timpul fierberii se dilată, ele absorb apa, științific apa nu contine calorii si alti macronutrienti! Deci cine ma poate lamuri si pe mine in acest caz? P.s in acest caz ar fi si orezul! Va rog mult orice părere este bună venită! Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La alimente, caloriile se dau pentru masa uscata.
Evident, apa absorbita nu ingrasa, dar umple stomacul.

| Ha0t1c a răspuns:

Nu contează ca dupa fierbere ai 350g, daca in stare cruda ai masurat 100g, pui valorile pentrh 100g.