| CASTRAVETE112 a întrebat:

Salutare!
UPC-ul nu merge in zona mea de mai bine de 24 de ore. Daca sun îmi spun că e gata un câteva ore. O țin așa de ieri. Am avut nevoie de internet azi pentru ore pe PC. Acum sunt pe telefon. E "corect" din partea lor? Adică în contract scrie așa ceva? Sa ne dea cu "porția"? Sau pur și simplu își bat joc de noi? Se poate face ceva in cazul asta? O reclamație ceva? Că nu e prima dată în ultimul timp.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

(fostul) UPC a dominat piata cu cablurile preluate de la diferite firme locale, dar nu prea a investit in repararea si modernizarea lor. La urma, firma din Romania (si nu numai) a fost preluata de Vodafone.
Si in orase mai mari sunt probleme cu cablajele lor invechite, oxidate, care se intrerup des sau au viteza mica de internet. Doar in putine zone au trecut pe fibra optica. Cine are posibilitate, trece la firmele concurente.
Unde nu este concurenta, acolo n-ai ce face, esti nevoit sa folosesti un rau necesar.

| doctorandus a răspuns:

Sincer, verifica daca nu e o problema de DNS.

Ia baga 1.1.1.2 si 1.0.0.2 la DNS-uri si vezi daca merge.

| Wr3nch a răspuns:

Nu iti da nimeni cu portia, e reteaua de proasta calitate in zona si incearca sa o peticeasca. Normal ca poti sa ii reclami, dar probabil o sa zica ca rezolva, si o fac tot ca ei.

| Catrice a răspuns:

Da' eu ca n-am curent cate o jumătate de ora pe săptămână ce sa zic? 'Defecțiune la rețea, rezolvam cat de repede putem'...