| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Salutare.
Vara asta mă gândeam să învăț o limbă străină, dar nu știu care, deoarece majoritatea prietenilor mei mă „încurcă" să zicem. Unii spun să învăț maghiara, alții portugheza și/sau altele.
Voi ce limbă mi-ați recomanda?

34 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

E simplu, invata engleza si spaniola bine si acoperi o mare parte din tarile in care ai vrea sa te muti, in afara de China si Japonia te descurci decent cu Engleza in mare parte din tari si cu Spaniola in tarile latine, America de Sud, Spania etc...

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru CristianCRS):

Spaniola o stiu cam 50 la sută
În engleză cred că ar trebui să îmi perfecționez accentul...

| CristianCRS a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Atunci ai un avantaj mare, perfectioneaza-te in folosirea lor cat mai eficient si nu o sa ai nevoie de altceva, nu are rost sa stii 7 limbi si pe nici una la perfectie.Cat despre magiara... daca tot vrei sa te muti in alta tara, de ce te-ai muta in Ungaria? Ai zeci de variante mai bune. Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Si prietenii tai sunt romani sau straini?
Cum poti sa fii confundata cu o portugheza, cand esti alba, mica si grasa?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Violleta2022):

Nu știu... big grin
Cunosc oameni de diferite naționalități, printre care și români.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Evident ca cunosti romani, doar esti romanca din Maramures, dupa cum ai declarat singurica.
Si alte nationalitati, unde le-ai intalnit tu, pe nationalitatile astea?
Cine te-a confundat cu o portugheza? cand tu esti mica, alba si grasuta, total opusa unei portugheze.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Violleta2022):

În general, am „cunoscut" oameni online.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Si stii tu portugheza, de ai vorbit cu ei si ti-au spus ca semeni cu una de-a lor?
Fa-ma sa inteleg de unde si pana unde afirmatia asta?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Violleta2022):

Doar înțeleg portugheza!
Într-o dimineață, citeam ce și-au scris unii în nu știu ce grup și așa am înțeles.
Apoi nu știu...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Daca nu stii portugheza si nici nu o vorbesti, nu mai face comentarii care te pun intr-o lumina proasta.
Esti fetita mare, sper ca intelegi cum este chestia cu inventatul unei imagini false, despre tine, nu?
Maramuresenii sunt oameni faini si cinstiti, asa ca, stai acolo, nu strica renumele consatenilor.

| RainmakerX a răspuns:

Ai engleza la nivel avansat deja? Daca da atunci poti s-o duci la nivel nativ. O sa-ti foloseasca mult in viitor.

| aXy99 a răspuns:

Perfectioneaza-ti engleza, franceza si spaniola.

| SG1995 a răspuns:

Dacă cu cunoști deja o limbă de circulație internațională precum engleza/franceza sau spanioală e perfect, poți învață de asemenea o limba germană, în țările nordice (Norvegia, Suedia, Danemarca) dacă nu cunoști limba locului te descurci la fel de bine cu germană, dar primele două limbi pe care trebuie neapărat să le știi este engleza a doua limbă la nivel mondial și spaniola a 3 a limbă vorbită la nivel mondial.

| Goete a răspuns:

Depinde in ce zona locuiesti sau ce planuri ai, unde vrei sa traiesti sau sa lucrezi, pentru a-ti fi de folos limba

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Goete):

Eu momentan locuiesc în județul Maramureș din România.
În viitor aș vrea să mă mut în altă țară, dar nu știu în care. Știu puțină franceză, engleză și spaniolă.
Nu știu în ce țară aș putea să mă mut și să fac ceva măcar 1% interesant.

| Panamax a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Poti sa te muti oriunde.Mranta,Minlanda,Milipine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Tarile nordice. Foarte interesante. Si unde mai pui ca au si gusturi muzicale excelente. https://www.youtube.com/watch?v=drP9DnkJZKM

Răspuns utilizator avertizat
| Goete a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ceva macar 1% interesant poti sa faci si fara sa te muti. Eu locuiesc in Spania, dar m-am si nascut aici

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Goete):

Și eu am de gând să mă mut în Spania, dar nu știu dacă e o idee bună.

| Panamax a răspuns:

O vara iti ajunge pentru o limba de ungur sau de portughez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza, te va ajuta mult în viata

| sopranaCadaverica a răspuns:

Invata una de care stii ca o sa ai nevoie in cariera, in discutiile zilnice pe care le vei purta cu localnicii si cei din jur (daca te vei muta in alta tara), pentru ca altfel, sa inveti o limba din pura placere ca slovena sau italiana cand nu planuiesti sa nu ajungi in Slovenia sau Italia, e cam inutil. Ar fi fost dragut sa mai facem asta, sa invatam ce limba ni se nazare si pe care o consideram interesanta, dar nu mai suntem in secolul 18-19 sa ne permitem luxuriantul timp si putinele responsabilitati pe care le aveau tinerii burghezi, in afara de studiu, pentru a cunoaste o noua limba de placere.
Acu' ca ma uit la ce am scris, ultimele trei cuvinte, mi se pare un pic pervers si amuzant. Dar nu conteaza. big grin

| gogu220 a răspuns:

Mai bine te gândeşti IARNA să înveţi o lombă străină, vara eu m-aş gândi cum să plec la mare, la munte în altă ţară, oricum la vacanţă nu la învăţat.
Ca să nu mai zic că de când mi-am instalat google translate mă descurc în orice ţară.

| Goete a răspuns (pentru gogu220):

Google translate e super, dar de foarte multe ori traduce aiurea, mai are multe de invatat, in schimb invata repede

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru gogu220):

Am încercat să traduc cu google translate „vreau țuică" în maghiară, deoarece unguri/maghiari avem peste tot pe aici în România.
Rezultatul este „Szuka akarok".
Traducând asta din maghiară, în română „Szuka akarok", conform google translate, e... nu mă risc, deoarece conține o înjurătură în engleză și poate citesc ce am scris unii copii mai mici și îmi fac probleme „alintații" care se feresc de „înjurături" laughing

| Nyarlathotep a răspuns:

Engleza e limba universala. Incepe cu aia. happy

| comyne a răspuns:

Cel mai bine este sa stii engleza. Asa ca in loc sa inveti o alta limba eu iti recomand sa iti aprofundezi mai bine engleza deoarece te poate ajuta mult mau mult

| PuyaTimonel a răspuns:

Germana

| Henry34 a răspuns:

Invata Ceha. Nu e foartte vorbita insa insa Cehia e o tara frumoasa si plina de traditii.

| nikklett a răspuns:

Eu invat cam de un an japoneza happy si imi place pentru ca am o pasiune pentru anime uri si manga love struck
poti invata spaniola, e a doua pe lista mea.
engleza o stiu bine, iar franceza nu ma atrage.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru nikklett):

Dacă vrei, te ajut eu la spaniolă happy știu cam 50%.

| Goete a răspuns (pentru nikklett):

Tu inveti de un un japoneza, dat vrea sa invete o limba intr-o vara, nu in mai bine de un an...

| palimonica a răspuns:

Eu ma pun sa invat maghiara vara asta