| FilipEmanuel a întrebat:

Salutare!
Vreau sa reinstalez windowsul pe un laptop, numai ca s-a spart ecranul, asa ca folosim un monitor. Chestia e ca nu imi arata nimic pe ecranul al doilea cand intru in bios, numai dupa ce se porneste windowsul... cum pot face sa imi arate biosul pe ecranul al doilea sau ce pot face?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ciudat! Ar trebui sa se vada si in BIOS. Incerca sa apesi tasta "DEl" sau F2 la pornire.

| FilipEmanuel explică (pentru Salontanul):

Am rezolvat... am desfacut laptopul si am deconectat ecranul intern si a mers...

| K0sti a răspuns:

Foloseste tasta Fn+tasta de functii aferenta optiunii de comutare monitor!

| FilipEmanuel explică (pentru K0sti):

Cred ca tasta e Fn+F5, numai ca nu merge sad

| K0sti a răspuns (pentru FilipEmanuel):

Ia incearca numai F5!

| FilipEmanuel explică (pentru K0sti):

Am incercat, si nu merge...

| K0sti a răspuns (pentru FilipEmanuel):

Da ia zi cum faci tu Fn+F5?

| FilipEmanuel explică (pentru K0sti):

Cum adica "cum faci"?
apas fn si apoi f5(tin apasat fn)

| K0sti a răspuns (pentru FilipEmanuel):

Ok, e bine! Asta voiam sa stiu! In cazul asta nu stiu ce sa zic, nasol, desi ar fi trebuit sa mearga implicit pe amble monitoare! Pe ecranul lui nu se mai vede nimic, nimic?

| FilipEmanuel explică (pentru K0sti):

Se mai vede, numai ca foarte putin... ceva in gen, ca si in videoclipul asta: https://www.youtube.com/watch?v=YUjWVjkFxVk (numai ca nu merge metoda aia).

| K0sti a răspuns (pentru FilipEmanuel):

Da un restart si dupa ce-l porneste inchide repede display-ul (culca-l)! Vezi daca se comuta pe celalalt. Si vezi ca Fn+F5 are trei optiuni: monitor intern, monitor extern si ambele in acelasi timp, depinde de cate ori apesi!

| FilipEmanuel explică (pentru K0sti):

Am apasat ca nebunul pe el... am pus si un magnet la senzor si am apasat Fn+F5
Numai ca nu merge nimic din pacate crying

| K0sti a răspuns (pentru FilipEmanuel):

Nasol!