| anonim_4396 a întrebat:

Salutări! Am și eu o întrebare dacă se poate. În legătură cu facturile de curent de la Enel. Ultimele 3 facturi au fost toate pe minus. Asta este a 3-ia lună când vine factura pe minus. Prima dată au venit mai multe facturi, undeva în jur de 6-7. Cu toate că preturile au fost pe minus, unele preturi erau destul de mari trecând ușor de suma de 1000 de lei. Să zic că era un interval de sume pe facturi între 150 de lei și 1100 lei. Luna trecută a venit iar pe minus, 2 facturi parcă erau. Prețurile; în jur de 200-300 de lei. Și azi au venit 3 facturi toate pe minus. Vreau să menționez că persoanele responsabile în locațiile în care îmi plătesc faturile mi-au spus toate că nu trebuie să plătesc. Și luna trecută, și luna cealaltă. Vreau să sun zilele astea un reprezentant de-al energiei Enel, dar mă gândeam să întreb prima dată aici, să văd dacă ați mai pățit și alții asta. Încă o menționare, cu excepția ultimelor 2 facturi, și bineînțeles factura primită azi, toate facturile au fost plătite la zi. Îmi scrie pe facturi că nu am plăți restante, dar totuși mă îngrijorează faptul că nu am plătit energia de 2 luni, încercând să îmi achit facturile și bineînțeles primind de fiecare dată același răspuns: nu trebuie plătite. Nu prea știu ce vor să facă ăștia de la enel, așa că doresc un mic sfat dacă se poate. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sunt cu minus atunci nu trebuie sa platesti. Aproape sigur ca au gresit in lunile anterioare si ti-au facturat mai mult decat ai consumat real.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Minus inseamna că ai plătit in iarnă, mult mai mult decât era necesar. Și au "fonduri" de unde să extragă. Așa se intâmplă când, fie nu trimiți citirea lunar, fie ai pus tu un consum estimativ, la incheierea contractului, iar acum s-a facut "citirea" pe scara blocului (ori, la casa particulara, depinde unde locuiesti) si au văzut că ai plătit în avans.
Nu plătesti nimic, până nu consumi cifra care îți apare cu minus.
De exemplu, dacă luna viitoare, ai de plată la EOn ori la Enel 120 de lei, din 1100 lei, rămâi cu 980 de lei in cont, care au fost plătiti in avans către E nel. Și tot așa, până ajungi cu la zi...
După, poti sa te duci la firmă și să modifici cifra estimativă, pui un consum mai mic, dacă știi că nu consumi atât de mult. Faci in mod echilibrat. E aiurea ca in iarnă facturile să te ardă la buzunar, iar vara si toamna vin cu minus. Dacă nu rectifici, la iarnă iar te asteaptă zile grele. ))