|

Salutari din nou!

Multumesc celor ce mi-au raspuns mai devreme!

Am niste filmari facute cu o camera video si a trebuit sa le comprim pentru ca totalizate insumai cam 30 de GB. Pentru comprimare am folosit Any Video Converter, dar am avut o surpriza neplacuta : am luat toate optiunile de acolo pe rand, inclusiv optiunea "original" si am avut surpriza neplacuta sa constat ca indiferent ce optiune de marime video foloseam, la final se deforma imafinea, adica se alungea.

Daca mai folosette cineva acest program il rog sa-mi spuna ce optiune sa folosesc ca sa iasa filmarile ca si originalul. Si cat sa setez la bitrate. Eu le fac de obicei cu bitrate 2000.

Multumesc anticipat si numai bine tuturor!

1 Raportează Evaluează
1 răspuns:
| a răspuns:

Intai trebuie sa ai setat corect raportul de filmare: 16:9 sau 4:3, iar salvarea sa faci in ACELASI raport cu filmarea originala.

Trebuie sa ai instalat un pachet de codec care interpreteaza corect filmarile tale si este si reglabil.
Iti recomand sa instalezi K-lite Codec Pack, care are inclus si player-ul propriu (Medias Player Classic).
Pachetul se instaleaza DUPA instalarea programului de editare video, FARA ALT CODEC sau ALT PLAYER instalat in urma lui!
Din cateva incercari experimentale poti gasi combinatia optima.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează