| Anonim34231 a întrebat:

Saptamana viitoare plec in Islanda.
Am card revolut pe care am o suma de bani in LEI.
Aceasta suma vreau sa o scot in Islanda in euro. Cum e mai bine sau cum se procedeaza? Schimb valuta direct din aplicatie adica din lei schimb in euro sau scot direct euro din ATM din Islanda? (conversia sa imi faca ATM-ul)

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoti de la ATM cu cardul dar trebuie sa intrebi la banca ta daca ai un card compatibil cu plati in strainatate. Conversia ti-o face automat la cursul zilei.

| Anonim34231 explică (pentru Salontanul):

Este vorba de revolut.
Hmm, este cam mare harta romaniei in avatarul tau.

| Salontanul a răspuns (pentru Anonim34231):

Cardul Revolut (cu "R" ca-i substantiv propriu) este valabil in toate tarile UE, Australia, Canada, Elveția, Singapore și Statele Unite. In aceste conditii vei putea scoate (la bancomat) doar in moneda tarii respective. In Islanda vei putea scoate in Coroane (ISK) apoi poti sa te duci la banca si sa schimbi in Euro daca vrei. Poti sa mergi direct la un ghiseu si sa cumperi Euro.
O fi mare harta Romaniei dar a fost si mai mare. Asa ar trebui sa arate harta normala. Au avut grija marile puteri sa ne-o ciunteasca.

| Anonim34231 explică (pentru Salontanul):

Inainte de 1918 nu a fost asa de mare, te asigur eu.
Asta i Romania voastra https://nzhistory.govt.nz/......p-1000.jpg

| Salontanul a răspuns (pentru Anonim34231):

Mars in Mongolia! Uite asa a aratat Dacia stramosilor nostri. ( http://bit.ly/33Mleqr ) Voi sunteti venetici. Cronicarii maghiari spun ca i-au gasit aici pe Valahi, Volohi, Olahi si voi va luati dupa teoriile unor idioti. Uite ce spune cronicarul Simion de Keza in secolul mal XIII-lea (cand inca invatase-ti sa mintiti ca besnitele) http://bit.ly/2o42X8N

| sierra1 a răspuns:

1 plătește cu cardul tot ce poți
2 ia niște euro in buzunar, d-acasă

| Anonim34231 explică (pentru sierra1):

N-ai raspuns la intrebare.

| sierra1 a răspuns (pentru Anonim34231):

Ai cumva probleme cu citirea?

| flixbuster a răspuns:

RTFM:

http://www.revolut.com/......ar-primesc

Daca ai nevoie de traducere din romana in romana: in timpul saptamanii L-V poti scoate EUR din LEI, beneficiezi de curs real-time insa in week-end S-D e mai bine sa scoti EUR din EUR (deci sa ai cumparati anterior EUR) pentru ca e un curs mai mare datorita taxei (care este protectia Revolut la variatia cursului intre inchiderea pietei valutare V si re-deschiderea ei L).

| sierra1 a răspuns (pentru flixbuster):

"ai nevoie de traducere din romana in romana"
are