| Kevinn2000 a întrebat:

Se aplica vreo taxă lunară sau ceva de genul dacă îmi fac un card de cumpărături la BRD? Am aflat că am nevoie de acest card pentru a putea cumpăra un laptop în rate.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt doua tipuri de carduri BRD: BRD si BRD Finance.
Pe aceasta pagina ai liste de dobanzi si comisioane: https://bit.ly/36l4oCL
Descarca-le si studiaza! Daca nu te descurci, poti sa-i contactezi.

| Kevinn2000 explică (pentru Salontanul):

Ai idee unde pot face un card de cumpărături? Ideea e să pot cumpara un laptop de pe Emag în rate cu 0% dobândă. Un angajat din magazinul eMAG mi-a spus că am nevoie de un card de cumpărături.

| Salontanul a răspuns (pentru Kevinn2000):

La BRD Finance au cele mai bune oferte ca numar de rate (40). Nu stiu cat de mari sunt comisioanele. Cred ca numai emiterea cardului este circa 45 lei plus comisionul anual. La ING si BT au cele mai mici comisoane dar sunt putine rate. La BT sunt 6 rate. Totusi cu cardul de cumparaturi de la BT poti cumpara de pe Flanco (in fond si acolo gasesti laptopuri bune si chiar aceleasi de la eMag. Doar eMag n-are brand-ul propriu!) in 18 rate fara dobanda si ai un comision anual de circa 5 lei (cred!). E asa de nesemnificativ ca (desi am si eu card BT) nu l-am bagat in seama.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, câțiva lei.

| doctorandus a răspuns:

Cardurile de credit te usuca de bani daca nu le platesti la timp. Ajungi dator vandut.

| Kevinn2000 explică (pentru doctorandus):

416 lei lunar timp de 18 luni m-ar costa un laptop de 7.500 lei. Dacă într-o lună nu am cum să plătesc eu, mă pot împrumuta la un prieten, ori la familie, deși nu cred că va fi cazul, și sper că nu va fi cazul. Cu un salariu de aproximativ 3.000 lei + ce o să mai fac în timp cu ajutorul laptop ului, dacă o să am succes pe Youtube, eu zic că e suficient încât să elimine 416 lei din venitul meu lunar. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, NU VREI SA CUMPERI UN LAPTOP IN RATE! Investitie mai cretina ca asta nu prea exista, crede-ma. Mai bine ne zici ce laptop ai in vedere, ce vrei sa faci cu el, si sigur vom gasi ceva mult mai ieftin care sa iti satisfaca cerintele.

| Kevinn2000 explică (pentru GabiDumitrescu):

De unde știi tu ce vreau să fac eu?
VREAU să cumpăr un laptop în rate. laughing
" investiție mai cretină ca asta nu există, crede-mă "
Nu te cred, nu ai dat niciun argument pentru a-ți face măcar 1% credibilă afirmația.
" vom găsi ceva mult mai ieftin care să îți satisfacă cerințele "... Am scris eu vreun pret, de zici că vrei să găsești ceva mult mai ieftin?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kevinn2000):

Indiferent de pret, laptopurile noi NU MERITA. Nu vorbesc din parieristica. Iar legat de rate, ha, ha. Don't get me started.

| Kevinn2000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am găsit unul la 7.500 și încă o variantă similară la 6.800 ( cu placa video puțin mai slabă ) și cred că sunt super bune, chiar dacă nu merită, eu prefer laptop, să-l pot transporta mai ușor.

| Kevinn2000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și că tot m-ai întrebat ce vreau să fac cu el... vreau să fac stream uri cu jocuri și să editez. Dar mai mult gaming.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kevinn2000):

Mdah, daca vrei streaming si sa faci treaba ca lumea, NU ITI IEI LAPTOP! E foarte simplu. Ai visat ca vrei sa faci streaming, sau mai si urmaresti streameri de succes de afara? Ia vezi citi dintre aia fac streaming de pe laptop si revino aici cu raspunsul. Astept cu mare interes!

| Kevinn2000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Știu că cei mai mulți fac streaming pe PC, dar eu momentan am nevoie de laptop, să îl pot lua după mine mai ușor. Spre exemplu, în curând o să mă mut într-o chirie, nu stiu exact cât stau, poate 1-2 luni, apoi poate mă mut în alta, plus că îl pot lua oriunde aș avea nevoie.
Pc poate o să-mi iau peste 2-3 luni, momentan am nevoie de laptop de gaming.
Nu am visat că vreau să fac streaming, ci pur și simplu mi-ar plăcea să fac asta, chiar dacă nu o să câștig bani, sunt pasionat. Și nu, nu urmăresc stream eri. ( am urmarit în trecut )