| anonim_4396 a întrebat:

Se poate acorda o zi de concediu medical daca merg sa il iau dupa o săptămână?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă medicul își practică meseria lui corect și foarte strict, te întreabă de ce nu ai fost.
Tu ai lipsit de la serviciu, acesta este un fapt.
Mergi la medic și îi spui.
Știți acum o săptămână am lipsit o zi de la serviciu pentru că am fost bolnav, nu m-am simțit bine în acea zi. Vă rog să îmi dați o adeverință de concediu medical pentru o zi, căci în acea zi, nu m-am putut deplasa la serviciu că nu m-am simțit bine.
Atunci, medicul trebuie să îți elibereze o adeverință cu un diagnostic medical, care să ateste necesitatea ta de a sta acasă o zi. Nu există un diagnostic medical care să îi permită medicului să te îți acorde concediu medical o zi cu diagnosticul - nu s-a simțit bine-. Astfel, medicul dacă își face meseria după standardele medicale moderne, nu poate să îți acorde un concedi medical retroactiv după o săptămână, la simpla ta declarație.
Acum, ca să te ajut la clarificarea unei asemenea situații, o să relatez două episoade anecdotice care să îți dea ție dreptate, dar aceste relatări nu cred că îl vor impresiona pe medicul tău de familie.
1. Pe vremea comunismului, în aviația militară sovietică rusă, un pilot de vânătoare, simte într-o dimineață, ca tine, că nu este în stare să funcționeze efectiv în condițiile stresului la conducerea avionului. Ca să evite cumva sarcina zilnică de a zbura, la raportul de dimineață spune că este timorat căci a văzut pe pistă un corb negru acesta fiind un semn rău, de nenoroc. Comandantul nu poate tolera oficial superstițiile căci suntem în perioada comunistă, dar înțelege că pilotul are nevoie de o zi de odihnă. Astfel, găsește soluția, îl ceartă oficial cu voce tare față de ceilalți colegi pentru credința în superstiții, își bate joc chiar de el, și îl pedepsește trimițându-l la bucătărie să curețe cartofi pentru o zi, A reușit astfel să păstreze disciplina militară și să se conformeze doctrinei oficiale comuniste, ca să își păstreze postul de comandant, și să ofere totuși o zi de odihnă pilotului obosit mintal.
2. În 92 în secolul trecut am trecut printr-un accident de mașină într-un taxi. M-am lovit la cap, a crăpat pielea de pe scalp și a curs puțin sânge, atât cât să coloreze evenimentul. Nu a fost necesară decât o dezinfectare cu iod. Dar sperietura a fost mare. Astfel ca rezultat, cam după o săptămână, într-o dimineață mă pregăteam să plec la serviciu cu rutina zilnică, sculat din pat, igiena de dimineață, un mic dejun luat mașinile de oraș și deplasare la locul de muncă. M-am sculat din pat și am început aceestă rutină. Apoi am constatar tot eu, că trecuseră 15, 30, 45 de minute și nu eram eficient, nu reușeam să parcurg etapele de mai sus. Ca să le parcurg, trebuia să fac, să execut acțiunile de mai sus, în ordine. Minutele treceau, se făceau ore. iar eu se pare că eram într-o stare de confuzie, nici adormit dar nici treaz, gândeam multe dar nu îmi aminteam la ce m-am gândit, timpul trecea, și eu nu reușeam nimic, nici să mă îmbrac, nici să fac nimic. Am chemat salvarea, căci eram singur acasă. Medicul de pe salvare nu m-a crezut, dar mi-a dat totuși o injecție calmantă, și mi-a recomandat să stau liniștit în pat. Eu apoi văzând că starea nu îmi trece, mi-am făcut bagajul și m-am auto internat la psihiatrie prin proprie decizie, unde am stat 10 zile, unde am trecut prin alte aventuri memorabile, de exemplu am căzut noaptea la WC și mi-am rupt nasul în marginea capacului de plastic, am avut nevoie apoi să îl coase un pic. De ce povestesc aceasta. În acea zi, chiar aveam nevoie de concediu medical, de o zi măcar, așa că te înțeleg și pe dta.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! legal nu se pot emite concedii medicale retroactive!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îl iei, adică să ți-l acorde medicul? Nu.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Da pentru. ca nu am fost sa il iau in ziua respectiva sau la timp sad

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă medicul își practică meseria lui corect și foarte strict, te întreabă de ce nu ai fost.
Tu ai lipsit de la serviciu, acesta este un fapt.
Mergi la medic și îi spui.
Știți acum o săptămână am lipsit o zi de la serviciu pentru că am fost bolnav, nu m-am simțit bine în acea zi. Vă rog să îmi dați o adeverință de concediu medical pentru o zi, căci în acea zi, nu m-am putut deplasa la serviciu că nu m-am simțit bine.
Atunci, medicul trebuie să îți elibereze o adeverință cu un diagnostic medical, care să ateste necesitatea ta de a sta acasă o zi. Nu există un diagnostic medical care să îi permită medicului să te îți acorde concediu medical o zi cu diagnosticul - nu s-a simțit bine-. Astfel, medicul dacă își face meseria după standardele medicale moderne, nu poate să îți acorde un concedi medical retroactiv după o săptămână, la simpla ta declarație.
Acum, ca să te ajut la clarificarea unei asemenea situații, o să relatez două episoade anecdotice care să îți dea ție dreptate, dar aceste relatări nu cred că îl vor impresiona pe medicul tău de familie.
1. Pe vremea comunismului, în aviația militară sovietică rusă, un pilot de vânătoare, simte într-o dimineață, ca tine, că nu este în stare să funcționeze efectiv în condițiile stresului la conducerea avionului. Ca să evite cumva sarcina zilnică de a zbura, la raportul de dimineață spune că este timorat căci a văzut pe pistă un corb negru acesta fiind un semn rău, de nenoroc. Comandantul nu poate tolera oficial superstițiile căci suntem în perioada comunistă, dar înțelege că pilotul are nevoie de o zi de odihnă. Astfel, găsește soluția, îl ceartă oficial cu voce tare față de ceilalți colegi pentru credința în superstiții, își bate joc chiar de el, și îl pedepsește trimițându-l la bucătărie să curețe cartofi pentru o zi, A reușit astfel să păstreze disciplina militară și să se conformeze doctrinei oficiale comuniste, ca să își păstreze postul de comandant, și să ofere totuși o zi de odihnă pilotului obosit mintal.
2. În 92 în secolul trecut am trecut printr-un accident de mașină într-un taxi. M-am lovit la cap, a crăpat pielea de pe scalp și a curs puțin sânge, atât cât să coloreze evenimentul. Nu a fost necesară decât o dezinfectare cu iod. Dar sperietura a fost mare. Astfel ca rezultat, cam după o săptămână, într-o dimineață mă pregăteam să plec la serviciu cu rutina zilnică, sculat din pat, igiena de dimineață, un mic dejun luat mașinile de oraș și deplasare la locul de muncă. M-am sculat din pat și am început aceestă rutină. Apoi am constatar tot eu, că trecuseră 15, 30, 45 de minute și nu eram eficient, nu reușeam să parcurg etapele de mai sus. Ca să le parcurg, trebuia să fac, să execut acțiunile de mai sus, în ordine. Minutele treceau, se făceau ore. iar eu se pare că eram într-o stare de confuzie, nici adormit dar nici treaz, gândeam multe dar nu îmi aminteam la ce m-am gândit, timpul trecea, și eu nu reușeam nimic, nici să mă îmbrac, nici să fac nimic. Am chemat salvarea, căci eram singur acasă. Medicul de pe salvare nu m-a crezut, dar mi-a dat totuși o injecție calmantă, și mi-a recomandat să stau liniștit în pat. Eu apoi văzând că starea nu îmi trece, mi-am făcut bagajul și m-am auto internat la psihiatrie prin proprie decizie, unde am stat 10 zile, unde am trecut prin alte aventuri memorabile, de exemplu am căzut noaptea la WC și mi-am rupt nasul în marginea capacului de plastic, am avut nevoie apoi să îl coase un pic. De ce povestesc aceasta. În acea zi, chiar aveam nevoie de concediu medical, de o zi măcar, așa că te înțeleg și pe dta.

| anonimg a răspuns:

În ziua concediului medical nu mai ai ce căuta la muncă. Poți merge la firmă pentru rezolvarea documentației, dar nu poți lucra și nu poți fi platit decât în baza scutirii medicale.
Dar îți poți lua o zi de concediu de odihnă dacă ai dreptul la acesta.