| Sufletel92 a întrebat:

Se poate afla IP-ul unui calculator? Cum?

funda.

2 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Vreti sa aflati ip`urile ori carui id` de Y! Messenger din lista ta? cel mai simplu
1. Clik pe : Start --> Run

2. Scrie: cmd si la prompterul dos scrie:
netstat -b 1 >c:log. txt

3. ENTER sau OK ( de regula apare prompterul dos: Cbig grinocuments and Settingsuserul_tau> )

4.Comunica cu un id de ymsg.
I. incearca sa-i trimiti o poza/fotografie (sa fie ceva funy ca sa nu-si dea sema de motiv, chiar un flash animat care sa fie pe calculatorul tau) pentru a gasi ip`ul mai usor

5. Opreste comanda de la nr 2 / Pas 1. prin CTRL-C in fereastra DOS. (nu este obligatoriu sa fie oprita, dar riscati sa ramaneti fara spatiu)

6. Deschide fisierul c:log. txt (cu notepad). Daca ai total commander poti vizualiza cu F3

7. Cauta urmatorul text: ypager. exe (atentie: uneori numele executabilului este diferit, dar in general incepe cu Y pentru yahoo)Se cauta cu Combinatia de taste CTRL-F sau din meniuri: Edit-Find

8. De regula primul rezultat gasit este IP-ul cautat si apare sub forma:
TCP calculatorul_tau:5101 82. 78. 192. 7:1366 ESTABLISHED 3564 [ypager. exe] sau diverse programe. Mai mult cu politia sau te duci la o retea de internethappy bafta si sper ca te-am ajutathappy