| Andrei_Anghel_1998 a întrebat:

Se poate pe un hard disc extern sa instalezi jocuri si sa ai instalarea pe hard disc si sa pornesti jocurile de pe hard disc?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Unele se pot instala, altele nu. Sunt jocuri la care anumite fisiere se instaleaza in directorul sistemului de operare (Windows), sau in "Program Files".
Trebuie sa fii atent in momentul instalarii jocului, pentru. ca la un moment dat " setup-ul jocului care e un executabil (.exe) te intreaba unde vrei sa-l instalezi.
In acel moment alegi calea "HDD portabil" care e conectat la portul USB. Dar ai grija, ca s-ar putea ca salvaraea jocului sa se faca pe calculator si nu pe HDD-ul extern.
Si aplicatii se pot install pe orice mediu extern. Ca sa-ti fie mai usor cauta variantele portabile ale jocurilor sau aplicatiilor. (ex. http://www.portablegamez.com/)
sau (http://portableapps.com/apps)

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da bineînțeles nu este nicio problemă!
Atenție, să nu-l deconectezi în timp ce sunt rulate aplicații pe el, pentru că fișierele s-ar putea deteriora.

| sNkMihai a răspuns:

Sall hard disk extern am inteles ca ar fi hard disk portabil.Da se pot juca jocuri de pe el direct.