| pazy a întrebat:

Se poate primi pensie de urmas si pensie sociala? Sau e totuna?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie sociala, asa ca nu ai ce primi. Conform L.263/ 2010 exista pensia pentru limita de varsta, pensia anticipata, pensia anticipata partiala, pensia de invaliditate si pensia de urmas. Daca ai dreptul la doua dintre aceste pensii trebuie sa optezi pentru una dintre ele. De obicei optiunea se poate face de catre sotul supravietuitor doar intre pensia de urmas si pensia lui, atunci cand pensia lui este mai mica decat ar primi daca opteaza pentru pensia de urmas dupa sotul decedat. Numai bine!