| Fernando9Torres a întrebat:

Se poate returna un produs in magazin daca nu am ambalajul original? Daca vreau sa returnez un laptop, de ex la media galaxy si nu am cutia lui, pot returna in alta cutie? Am cautat la ei pe site si zice asa: "Produsul trebuie sa fie returnat in conditii de siguranta, PE CAT POSIBIL in ambalajul original pentru a se evita deteriorarea acestuia la manipulare si/sau transport. "deci scrie pe cat posibil nu obligatoriu.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate! Este lege in acest sens. Trebuie doar sa-l pui in ceva unde sa nu se strice.
Legea 249/2015: „Art. 16, punctul 8 — Se interzice condiţionarea, sub orice formă, a drepturilor legale ale consumatorilor referitoare la produsul cumpărat de păstrarea ambalajului."

Răspuns utilizator avertizat
| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Da, ar fi mai bine dacă totuși ai avea ambalajul original, dar totuși nu-i o tragedie dacă l-ai pierdut. Asigură-te că ai restul lucrurilor care aparțin laptopului. Încărcătorul lui, garanția, etc.
Altfel, nu cred că-l poți returna.