| LoneGunman a întrebat:

Se poate schimba limba de operare la windows xp?
Am un laptop si este setat pe o limba straina, iar eu vreau sa o scimb pe Enlgeza, nu am reusit sa-l schimb, am incercat si in bios dar nu am vazut optiunea asta.
(ma refer la limba de operare, nu limba in care scrii)

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar prin reinstalarea sistemului de operare.

Pe cel instalat poți schimba doar setările regionale și tastatura pentru altă limbă (română de exemplu). Dar limba în care sunt meniurile, fișierele de help etc. - NU.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Trebuie sa reinstalezi Windows-ul, iti recomand un Windows 7 mai lejer (pentru configuratii slabe) in engleza, cu XP-ul oricum nu mai functioneaza corect niciun browser deci pentru internet nu mai e bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au existat pachete aditionale pentru multe limbi, care se puteau instala, iar dupa repornire aparea in limba respectiva.
Din pacate, pentru Windows XP nu prea mai gasesti asemenea pachete, toate aratand spre paginile Microsoft, de unde s-au sters intre timp.

Se mai pot gasi imagini de Windows XP SP3, dar nu se stie care sunt de incredere si care sunt pline de virusi.