Bula
| Bula a întrebat:

SEISM 2018 - Astazi exercitiu national de simularea unui cutremur de 7.5 pe scala Richter.
Voi ce stiti, CUM trebuie si CUM NU sa va comportati in caz de un asemenea cutremur major?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Asa este cum spui.
Intr-un fel, acesta a si fost motivul pentru care am initiat scenariile. Locuiesc in Bucuresti, un oras afectat de un cutremur major la cate 30-40 de ani, si cum de mai bine de 40 de ani nu a mai fost niciunul, e de asteptat sa fie, daca e sa iei in calcul la rece matematica statisticii, si daca e cum se spune ca se acumulteaza tensiune in placile tectonice care la cutremur se elibereaza, atunci cu cit trece timpul, cu atit mai urit va fi cutremurul. Si daca e sa vina, de ce sa nu fiu pregatit cumva? Insa eu nu am vazut niciodata asta ca pe o antrenare a mintii, insa asta este.
Si daca ai stii cate situatii periculoase am descoperit facind aceste antrenamente. Un exemplu. La metrou, in unele statii, ma uitam in sus sa vad ce ar putea sa pice in asemenea caz, si am descoperit ca e tavan fals, placi de sticla sau tabla dispuse pe profil de metal prins de tavan la 50-60 de cm cu fier beton. Problema este ca intre ele, profilele, lungi de metri intregi, nu sunt prinse cu nimic, si atunci la cutremur vor flamba ca niste sipci de lemn, lasind placile sa cada (unele deja sunt lipsa, deci cazute, pentru ca nu crede ca sunt prinse cu ceva de profile). Si am realizat ca daca fug sa ies din statie, e moarte curata, sa iti pice in cap o placa din aceea cu un colt al ei de la citiva metri inaltime, nu mai scapi. Si probabil ca si altii si-au dat seama dintre cei in masura sa reactioneze, odata ce in unele statii au disparut acele placi, si probabil vor disparea din toate.

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La metrou, pe strada, acasă, ma vindeam uneori la posibile scenarii. Am descoperit ca cel mai bine e sa nu fugi, sa ramii pe loc, (chiar daca pare periculos), cum si sunt indicațiile in asemenea caz, Si ideal e sa nu te panichezi, caci panica poate omori mai multi oameni decat cutremurul in sine, dar poți cînd vezi forta cu care cutremurul mișca lucrurile? Eu am prins ls Timișoara un cutremur serios, din fericire a durat doar cateva secunde, si de aceea nici nu am apucat timp sa ma dezmeticesc sa înțeleg in mod real ce se întîmpla ca sa reactionez emotional, insa imaginea cu utilajul de vreo 2 tone ce se mișca ca o jucărie miscata de un copil, nu o voi uita niciodată.

| bogdan324 a răspuns:

Pe mine m-a prins un cutremur pe la 12 noaptea in timp ca jucam league of legends,s-a oprit curentul,nu m-a mai interesat ce urmeaza la cati nervi am avut,pur si simplu am ramas stanca de furie dar m-am abtinut sa nu fac vreun gest sa stric si pc-ul,eram si in meci de promo...
Dupa ce m-am trezit la realitate,auzeam oameni pe strada cum faceau ca toate animalele,mai mult m-a speriat reactia lor decat cutremurul.
Asta imi arata ca in multe cazuri,totul depinde de starea ta, daca esti panicat sau nu, fiindca degeaba stii tu ca trebuie sa te bagi sub o masa daca uiti informatia asta pe loc din cauza fricii.
Si da, in caz de cutremur incearca sa te bagi sub o masa/birou sa nu te trezesti ca iti cade ceva pe tine.
Dar dupa mine, cel mai important este sa iti pastrezi calmul! Restul vine de la sine.

| cristi202 a răspuns (pentru bogdan324):

Si pe unde te-a prins un cutremur la 12 noaptea? Ca nu sunt prea dese ele.
Si mi se pare interesant ca tu tot cu gandul la meciul de pe calculator ai ramas, de regula uiti de toate cand vine un cutremur, treaba e atit de serioasa incit instinctul de conservare isi face bine treaba si iti scurtcircuiteaza tot ce se intampla in capsor, punind pe primul loc supravietuirea, asta insemnind ca devii mult mai atent la ce e in jur, nivelul adrenalinei creste in sange, si te face capabil de reactii de care in mod normal nu ai, si tot ce gindesti e cum sa scapi din situatia periculoasa in care esti.

| Bula explică (pentru cristi202):

Antrenamentul mental imaginar are semnificatie foarte mare in asemenea cazuri de catastrofa.
Daca iti imaginezi anticipat - in detalii si realist - posibilitatile din asemenea momente, atunci cand se intampla in realitate ai deja un sentiment de deja vu si actionezi din reflex, intuitiv.
In asemenea situatii, creierul tau este antrenat sa sizeze detaliile periculoase si sa cauta automat posibilitatile care sa te fereasca de accidentare, chiar fara sa stai pe ganduri. Te trezesti ca ai sarit instnctiv in locul cel mai ferit de prabusirea peste tine a unor obiecte sau ca sari de sub o grinda sau perete care se prabuseste etc.
Cu asemenea metode de antrenare ai sanse maxime de supravietuire in majoritatea cazurilor.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Asa este cum spui.
Intr-un fel, acesta a si fost motivul pentru care am initiat scenariile. Locuiesc in Bucuresti, un oras afectat de un cutremur major la cate 30-40 de ani, si cum de mai bine de 40 de ani nu a mai fost niciunul, e de asteptat sa fie, daca e sa iei in calcul la rece matematica statisticii, si daca e cum se spune ca se acumulteaza tensiune in placile tectonice care la cutremur se elibereaza, atunci cu cit trece timpul, cu atit mai urit va fi cutremurul. Si daca e sa vina, de ce sa nu fiu pregatit cumva? Insa eu nu am vazut niciodata asta ca pe o antrenare a mintii, insa asta este.
Si daca ai stii cate situatii periculoase am descoperit facind aceste antrenamente. Un exemplu. La metrou, in unele statii, ma uitam in sus sa vad ce ar putea sa pice in asemenea caz, si am descoperit ca e tavan fals, placi de sticla sau tabla dispuse pe profil de metal prins de tavan la 50-60 de cm cu fier beton. Problema este ca intre ele, profilele, lungi de metri intregi, nu sunt prinse cu nimic, si atunci la cutremur vor flamba ca niste sipci de lemn, lasind placile sa cada (unele deja sunt lipsa, deci cazute, pentru ca nu crede ca sunt prinse cu ceva de profile). Si am realizat ca daca fug sa ies din statie, e moarte curata, sa iti pice in cap o placa din aceea cu un colt al ei de la citiva metri inaltime, nu mai scapi. Si probabil ca si altii si-au dat seama dintre cei in masura sa reactioneze, odata ce in unele statii au disparut acele placi, si probabil vor disparea din toate.

| bogdan324 a răspuns:

Iti zic eu, odata ce esti atent la ceva care ti se pare foarte important, poate sa fie mama cutremurului ca nu te mai intereseaza.In legatura cu unde m-a prins:in Braila acum vreo 2-3 ani.
Da, probabil ca te gandesti:cum de nu ai iesit pe geam de frica?
Am mai experimentat cutremure cand eram mai mic si sunt obisnuit.

| cristi202 a răspuns (pentru bogdan324):

Probabil ca faci confuzie intre un cutremur minor si unul major. Acum vreo 2-3 ani, si ce ai prins probabil in copilarie, au fost toate minore. Doar in 1974 a mai fost unul major in Romania. Sau probabil cand ai fost mic ai fost plecat in Japonia sau alta tara in care sunt frecvente cutremurele, de esti obisnuit cu ele.
Nu cred insa ca, atunci cand vezi ca biroul danseaza, dulapul se invirteste gata oricind sa cada pe tine, usile si geamurile troznesc de parca chiar atunci le-ai rupe, tu vei ramane concentrat la jocul tau, stiind ca oricind te poti accidenta cumva, lucruri grele miscindu-se in jurul tau de parca ar fi de puf.

| Bula explică (pentru cristi202):

1. Cutremurul mare a fost in 1977 (nu in 1974). happy
2. Nu eu am scris ca m-am concentrat la joc. happy

Si da, daca esti prea concentrat in ceva activitate sau dormi, cand sesizezi ca este ceva problema grava, esti in stare buimacita. Pana ce realizezi lucid ce se intampla, dureaza secunde bune, care pot fi hotaratoare (chiar fatale). In asemenea stari ajuta foarte mult mintea antrenata, fiindca creierul va actiona dupa reflexele invatate prin exercitiile mentale anterioare!

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

1) Corect, am gresit eu. Mersi pentru corectare/
2) Copy-paste:
"acum 14 ore | cristi202 a răspuns (pentru bogdan324):
Probabil ca faci confuzie intre un cutremur minor si unul major..."
Raspunsul nu iti era dedicat tie.

Din somn, da, te poate buimaci, caci creierul e in "stand-by", si pana isi revine, dureaza ceva timp, dar nu cred ca si din unele activitati, oricit de mare ar fi concentrarea. E ca si cand ma plimb cu bicla, si admir peisajul. Totul e fain frumos, ma delectez, ma simt bine, dar daca pe drumul ce sunt observ ca masina ce vine din fata mea o ia pe contrasens catre mine, sau un zapacit ar trebui sa imi dea prioritate si nu o face, uit instantaneu de tot si ma concentrez la maxim la a scapa din situatia periculoasa in care intru. E vorba de instinctul de conservare, creierul reactioneaza rapid la pericol, si, cum cu bicla merg mult si de ani de zile, gindirea mea ramane mult in urma in astfel de situatii, nu gindesc eu ce si cum sa fac, totul se intampla din instinct, pana sa gindesc, totul poate fi trecut.
Dar, cel mai bun exemplu a fost chiar la unul din cutremurele ce au avut loc intr-o seara. Eram cu sotia mea, singuri, in cele mai faine momente, intelegi tu ce vreau eu sa zic. Si cu toate astea, am percutat amindoi rapid, am uitat de tot ce faceam frumos, si am intrat in alerta. Desigur ca mi-a fost ciuda ca cutremurul a fost doar o sperietura buna care a stricat atunci totul. Dar ideea e ca orice ai face, oricit de concentrat ai fi, oricit ai fi uitat de toate si toti, cand e sa se intimple, nu te lasa creierul fara sa reactioneze imediat.

| RAY a răspuns:

Eu stau in Timisoara nu am prins inca un cutremur incat sa imi dau seama de el, cat de cat sunt documentat despre el, vazand documentare

Ce trebuie făcut în caz de cutremur?
tipărire
Ce trebuie făcut în cazul unui cutremur în infographic.
ALLOWALLOWENVOYER

DACA TREBUIE TRECUTE ÎN ZONA SEISMICĂ, GĂSIȚI DESPRE PRECAUȚII SENSIBILE:
Localizați punctele de separare pentru gaz, apă și electricitate.
Fixați toate aparatele grele și mobilierul, astfel încât acestea să nu fie împinse sau răsturnate.
Găsiți timp pentru a realiza un diagnostic de vulnerabilitate al clădirii dvs. și, dacă este necesar, sugerați măsuri posibile pentru a îmbunătăți situația.
Urmați "bunele practici digitale în caz de urgență". Conectați-vă la:
ÎN TIMPUL TREMORULUI
Nu încercați să vă duceți la copii. Acestea vor fi luate de cadrele didactice și de serviciile de urgență în școli și în activitățile extrașcolare.
DACA SUNTEȚI ÎN CONSTRUCȚIE
Luați adăpost în apropierea unui perete sau a unei structuri de încărcare sau sub un element robust de mobilier.
Păstrați departe de ferestre pentru a evita fragmente de sticlă spartă.
Dacă vă aflați la parter și lângă ieșire și numai dacă este cazul, părăsiți clădirea și ieșiți din ea.
DACA SUNTEȚI ÎN EXTERIOR
Păstrați departe de firele electrice și de orice lucru care ar putea să se prăbușească: poduri, cornișe, acoperișuri, coșuri de fum etc.
Dacă sunteți în mașină
Opriți, dar niciodată lângă un pod, clădiri, copaci etc. Nu ieșiți până când tremurul nu s-a oprit.
Fiți conștienți de faptul că primul tremurat poate fi urmat de apoplexii: pot apărea tremor.
DUPĂ ÎNCĂLCARE
Lăsați clădirile cu precauție și stați departe de orice care ar putea să se prăbușească.
Evitați telefonarea, astfel încât să nu supraîncărcați rețelele de comunicații.
Nu utilizați ascensoarele.
Nu fuma; Nu creați flăcări sau scântei.

În toate cazurile, ascultați instrucțiunile date de autorități prin intermediul radioului, televiziunii și rețelelor sociale

https://www.gouvernement.fr/en/what-to-do-in-the-event-of-an-earthquake-0

| sierra1 a răspuns:

Noi facem o rugăciune fierbinte să scăpăm dracului cu viață din chestii d-astea!

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Si cum ramane cu zisa ca "Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista"? Uneori e suficient sa te rogi, dar alteori trebuie si tu sa faci cate ceva, sa prevezi, sa te pregatesti acolo unde poti. Te poti ruga, dar ca sa fie mai eficient, poti si sa indepartezi obiectele grele si colturoase aflate pe dulap si care ar putea sa iti cada in cap.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

A fost un răspuns - să-i zicem glumeț. Nu sunt adeptul pelerinajelor, rugăciunilor, moaștelor etc.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

OK, am sesizat eu ca poate e o gluma, dar am vrut sa raspund in serios, odata ce eu iau in serios lucrul asta. Sunt pe principiul ca trebuie sa faci ce esti dator sa faci, dar si sa te rogi pentru ce faci ca sa faci cit mai bine faci, si, acolo unde nu poti face nimic, pentru ca totul depinde de imprejurari sau alte chestii pe care nu le poti controla, e bine sa te rogi si mai mult, caci acolo chiar ai nevoie de rugaciune. Si o zic din experienta, nu o data am vazut ca ce nu am putut face eu, prin rugaciune Dumnezeu a facut, si a iesit totul bine si frumos.

| dannyel86 a răspuns:

Indiferent de intensitatea cutremurului, regulile sunt aceleasi.

| Bula explică (pentru SkyPilot):

In caz de asemenea cutremur NU FUNCTIONEAZA curentul, telefoanele, internetul, apa si gazele!
Cum sa citesti site-ul canadian, cand totul se misca in jurul tau sau chiar a trecut cutremurul?

| SkyPilot a răspuns (pentru Bula):

Il citesti inainte si te pregatesti asa cum scrie acolo.
In orasul meu astia se asteapta la ceva de gradul 8-9. Prin oras sunt marcate rute de interventie si rute de evacuare.

| Bula explică (pentru SkyPilot):

Intrebarea a fost: "Voi ce stiti?" Adica ce ati invatat pana acum?
In caz de cutremur nu ai nici timp nici cum sa cauti solutii, cand totul se misca si se prabuseste in jurul tau!

Inteleg situatia din orasul tau, dar tot nu ai raspuns la intrebare!

| SkyPilot a răspuns (pentru Bula):

Nici nu am de gand sa raspund, trebuie sa scriu un roman. Toti suntem pregatiti si stim ce sa facem acasa, la servici, la scoala, care pe unde este (in principiu asa cum scrie acolo pe site, adaptat la particularitatile locului unde suntem). Toti avem la noi "survival kits" si telefoane mobile, copiii stiu unde sa ne astepte (organizat prin scoala), noi stim pe care drumuri putem sa ne miscam evitand podurile si tunelele.
Acasa am in curte o casuta de plastic unde am cortul, sacii de dormit, provizii, asa ca si daca se darama sandramaua putem sa rezistam cateva nopti. Am doua UPS-uri in casa (compania telefonica prin care am si telefoanele mobile e foarte probabil sa supravietuiasca deci voi avea telefon si internet) si un generator electric pe benzina de 2kW. Casa are un "master switch" intre reteaua electrica si generator. Am apa potabila la sticle de 6 galoane si un izvor in apropiere de la care pot lua apa menajera.
Ce nu am rezolvat inca este cu pastrarea combustibilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu