| anonim_4396 a întrebat:

Situatie:mama ta e bolnava si totusi depune un efort mare sa munceasca; sora ta a devenit brusc un mic geniu si in acelasi timp si pierde vara(nu stiu cum le face pe toate); eu am renuntat la facultate ca sa nu ma mai simt vinovata ca munceste mama pentru mine,care ajunge foarte des la urgente si mai este si cu sotul ei care cum aude de mine incepe si zbiara sau vocifereaza,ceea ce implicit o deranjeaza; eu imi caut un loc de munca intre timp,nu prea gasesc,ca de nu am experienta, am stat doar cu cartile in brate pana la varsta asta.; nu am nici rude, prieteni, cunostinte ca am fost o tocilara care n-a vorbit cu nimeni decat cu parintii si cam atat; izolata; etc; maica mea cade jos din picioare si tot se duce la munca; si are bani sa stea acasa dar nu vrea; nu ma suna deloc; cei din casa nu vorbesc deloc cu mine si nici nu imi spun daca stiu ceva de ea; am inceput sa le fac pe plac.dar Dumnezeu stie ce le mai convine ca nu vor nici sa ma vada; am vecini care-mi pun bete in roate; cum s-ar spune; voi ce ati face?

35 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Eu stateam in facultate. Eu iubesc facultatea, si nu imi place decat invatatul. Dar aici in Bucuresti se gaseste de lucru. Fiica mea a gasit foarte usor, si cand a vrut sa schimbe a gasit iarasi. Cauta pe ejobs.

| ziftode a răspuns:

Facultate fara frecventa
ia-ti o slujba amarata, OARECARE (vanzatoare, KFC, textile, etc.) pana o termini
sau du-te in strainezia, la cules capsuni sau orice altceva, pana faci destui bani sa termini facultatea

| anonim_4396 explică (pentru ziftode):

In străine ia se poate munci și la curățenie pentru început dacă nu se dă în lături și nu o încurcă orgoliul, sau la spălat vase până mai prinde limba, nu de alta, dar la KFC și altele unde ai de lucrat cu oamenii trebuie să știi să și comunici cât de cât fără să ți se limber plimbă-te gură, după aia locuri de muncă sunt chiar decente. Eu unul am avut noroc de anii pierduți pe la calculator la seriale și pe forumuri, nu mi-a trebuit mult să mă vadă că știu limba și mă descurc. În 4 luni am trecut din depozitul firmei la care lucrez pe "teren" prin instituții și cu help desk. Nu ar fi diferență mare de bani, dar e mai bine... și mai "curat".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda, autocorrectu' folositor ca de obicei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-aș duce înapoi la facultate.

| utilizator9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce bani? Crezi ca nu m-as duce? Am ramas cu o suma destul de mica...chiria e scumpa, trebuie sa si mananc ceva,trebuie sa ma imbrac cat de cat,si eventual sa am si chestii de igiena, si trebuie sa mi iau si toata examenele; ca in iarna oricum le am picat; si se asteapta de la mine sa am si bani, de unde nu stiu si sa si termin, mama culege capsuni, si o face de multi ani, ajunge la urgente ii face 3 injectii:antibiotic,antiinflamator, diazepam; i-ai mai cere bani? sa nu mai spun ca unii profesori cer efectiv bani sau cadouri si nu ti arata nimic, ca meseria se fura, dar de la cine daca nu vezi niciunde, ca imi mai trebuie si internet,

| Raducons a răspuns:

In orice caz nu trebuie sa renunti la facultate, sau daca renunti sa incepi una care iti permite sa lucrezi la o terasa sau orice job part time.mama ta trebuia sa te sustina in mod normal daca zici lucreaza si are oricum bani si daca nu ar lucra,in legatura cu vecinii nu inteleg cum iti pun bete in roate,te acuza de ceva, nu ii mai baga in seama, daca zici ca ai invatat bine poate luai bursa si te ajuta mult, mai incearca la anul nu renunta la scoala, in final o sa fie foarte multumita mama ta de tine.mai ales cand o sa ai un job bun si bine platit, tatal tau vitreg poate sa vocifereze cat vrea, tu trebuie sa iti urmezi visul.

| utilizator9 a răspuns (pentru Raducons):

S-a cam dus visul, am multe absente, unele puse intentionat in plus doar sa mi ia banii; am mai intrerupt un an in care am muncit pe rupte; colegii rad ca nu am diverse.un job la kfc nu ar fi suficient; in camin nu pot sa mai stau, ca am stat si am zis ca e iadu pe pamant,; poate sa continui la alta facultate cand o sa am banii mei dar si aia o sa fie la taxa; va dati seama ca se duce de rapa tot ce am facut pana acum

| utilizator9 a răspuns (pentru utilizator9):

Sa nu mai zic ca dispar lucruri din casa, gen lantisoare de aur si inelele pe care le aveam si ar trebui denuntat la politie, dar cand aduc vorba de asta zic de mine ca sunt nebuna; mie una nu mi se pare normal sa dispara lucruri din casa; mai zbiara unii dupe mine ca baa ti-au furat auru..si eu ar trebui sa si reactionze dar cum? ca sora mea ma ameninta ca ma omoara...

| Raducons a răspuns (pentru utilizator9):

Nu conteaza ce zic colegii, la facultate majoritatea colegilor isi vad de treaba nu sunt ca la liceu.In camin stiu cum este dar asta este situatia,era puscarie,nu camin studentesc, cam asa era atmosfera.
Nu lasa sa treaca timpul incearca tot posibilul sa mergi cat mai repede, daca se mai poate continua unde esti acum mergi in continuare, Da este dezamagitor din pacate, fara o scoala cat de cat este greu.Sa iti ia banii in sensul ca sa repeti anul, nu cred ca iti pun intentionat, dar daca nu te duci deloc, stii ca unii profesori cer prezenta si la cursuri, la seminarii nu mai zic. si daca nu ai prezente nu poti sustine examenele la materiile respective.
Nu trebuie sa traiesti cu impresia ca toti vor sa te saboteze este doar imaginatia ta.

| utilizator9 a răspuns (pentru Raducons):

Nu am zis ca ma saboteaza, si nu este in imaginatia mea...asta este realitatea mea acum.stiu foarte bine ce inseamna sa mergi la toate cursurile,seminariile,sa iei toate examenele,doar ca de data asta nu am mai putut pentru ca mi s-au adunat toate, fiecare are problema lui, in familie, pana mai ieri eram in centrul atentiei lor, eram favorita sa zic asa si dintr-o data surpriza, sunt un mare nimic

| Raducons a răspuns (pentru utilizator9):

Asa pare din ce spui nu te supara, vecinii si colegii nu ar trebui sa conteze ce spun. Uite si eu sunt in situatia ca pana mai ieri eram favorit si acum sunt un mare nimic, nu stiu ce vrea de la tine, ori faci scoala ori job sunt facultati de nu se poate lucra in paralel. daca invatai bine trebuia sa te sustina 3-4 ani odata trec.

| NLS a răspuns (pentru utilizator9):

NU esti un mare Nimic!
Ai o gandire bolnava!
Incearca sa te aduni, daca e nevoie da-ti doua palme, si reincepe sa vezi viata asa cum trebuie.
Ai multe probleme, unele nu sunt cauzate de tine, dar se revarsa asupra ta, indirect.
E dificil, dar pentru a putea rezolva ceva, trebuie lucrat in pasi marunti.
Momentan, pe mama ta nu o poti ajuta, fiind departe.
Pe sora ta, ar trebui incercat, dar daca nu merge, nu e vina ta, si-o face cu mana ei.
In primul rand asigura-ti tu viitorul, caci nu o va face nimeni pentru tine.
Fie reincepi o alta facultate, cu un program mai lejer, sa poti sa si lucrezi, fie tragi cu dintii de cea inceputa.
Si eu am stat in camin, 5 ani, a fost greu cu invatatul, dar nu imposibil.
Cauta un alt camin, daca e nevoie, unele au reguli mai stricte.
Sau iti cauti un job platit decent, din care sa poti trai.
Nu am inspiratie acum, din pacate, dar daca imi vine vreo idee, postez iar maine.
Vecinii si betele lor, ca si lipsa prietenilor, crede-ma ca pot fi puse pe lista de asteptare.
Orice ar fi, nu deznadajdui! Exista multa lume cu probleme mult mai multe si mai grave decat ale tale!
Trebuie sa gandesti pozitiv in primul rand.

| utilizator9 a răspuns (pentru NLS):

Nu cred ca am o gandire bolnava neaparat, nu prea pot sa gandesc la rece fiind vorba de familia mea; asa si mie mi-ar fi usor sa dau sfaturi altora; e mai simplu sa vezi o situatie din afara fara sa fi implicat; de asta am cerut pareri

| utilizator9 a răspuns (pentru utilizator9):

Cand se face o data sora mea spre mine uit si cum ma cheama...e foarte agresiva, si nu recunoaste absolut nimic din ce spune, te minte cu zambetul pe buze; m-a batut, am ramas cu zgarieturi si a zis ca nu le-a facut ea; eu o intelg ca vede numai filme de actiune dar nu sunt sacul ei de box; pe de alta parte daca plec de acasa ii spune lu mami si ea daca afla nu ii place.si dupa da vina pe mine daca ii se intampla ceva lu maica mea..ma invart in cerc efectiv

| anonim_4396 explică (pentru utilizator9):

Eu zic să nu te mai învârți in cercuri... Puțină engleză știi, dacă vrei să muncești in afară, se poate... Dacă vrei să nu mai vorbești pe la interviuri false și să-ți răcești gura de pomană, încearcă-ți norocul. Ai pm de la mine, nu mai răspunzi probabil. Asta-i treaba. Dacă îți place să stai în anonimat și să-ți plângi în pumni de acum încolo, să știi că n-ai fi prima și nici ultima.

| Laura927 a răspuns:

Are mama ta situatia fianciara necesara ca sa poata sta acasa si ea tot se duce la munca?! plus ca este si bolnava?
cine nu te suna? tu nu stai cu parintii?
de ce nu vor sa te vada, cine nu vrea sa te vada?
de ce un vecin ti-ar pune bete in roate?
Calmeaza-te si explica-ne putin mai bine ca sa te ajutam.

| utilizator9 a răspuns (pentru Laura927):

Eu sunt acasa, la tara, momentan,cu sora mea,care are bac anul asta si a devenit insuportabila,efectiv ma jigneste continuu,in conditiile in care ii fac mancare si prajiturele,si nu exagerez cu absolut nimic; mama e bolnava de mai mult timp, vrea sa termine o casa, nu am nimic impotriva, dar i-am zis ca ma duc si eu sa muncesc si las facultatea ca sa nu mai sufere ea pe acolo, in strainatate asta pentru ca de fiecare data imi reproseaza ca imi da ea bani de facultate si nu iar 10, ca nu sunt un geniu, mentionez ca am luat si 9, 50 cand am avut ce manca laughingdar efectiv s-au intors impotriva mea ca vezi doamne voia sa ma vada pe covoru rosu; acum ia in calcul si varianta sa ma duc la o postliceala de subofiteri ca acolo as cheltui mai putin eu,imi reproseaza ca nu ma descurc ca sora mea,ca nu am masina la scara,ca nu mananc pe banii altora; dar eu nu am primit astfel de educatie pana acum; pana acum imi zicea sa stau cuminte la locul meu,sa invat,sa mi vad de treaba etc; acum chiar imi trimite anunturi cu oferte de munca la terase,club,restaurante; o data mi-a zis sa ma duc in Olanda, ca asa a facut o vecina si uite ce bine traieste aia, dar poate ca eu vreau totusi ceva decent, nici ca ea sa stau sa culeg capsuni, dar nici prin cluburi de noapte; adica s-a schimbat brusc; plus ca sta toata ziua nemancata:dimineata bea doar cafeaua si mananca abia seara peste ca sa tina de bani, dar nu se gandeste si la sanatatea ei, ajunge la urgente si dupa tot pe mine este enervata si ea si sotul ei;

| Laura927 a răspuns (pentru utilizator9):

Mda..cine stie ce o face ea pe acolo ce nervi ii face ala de ajunge ea la spital..in fine nu e problema mea.
Eu iti dau un sfat daca cunosti vreo limba straina, i-ati frumos bagajelul si pleaca la munca si in acelasi timp iti poti incepe o facultate pe banii tai.cel mai bine asa...decat sa iti scoata tie ochii..nu ii mai face prajiturele si mai stiu eu ce surorii tale ca nu merita, e o nesimtita.
Tu ai grija singura de sora ta?

| utilizator9 a răspuns (pentru Laura927):

Ea e obisnuita cu bunica mea pe acasa...pleaca cand vrea, vine cand vrea, face ce vrea; mama s-a si mutat in alt loc langa niste,, prieteni"care mi-au ca facut mie rau cat am fost prin oras, eu nu am stiu ca s-a mutat decat o data ca s-a dat de gol si atunci mi-a zis ca de o saptamana si eu banuiam asta cam de o luna si ceva...nu inteleg de ce ma minte atat ca doar nu ii faceam eu nimic daca imi spunea ca s-a mutat; adica na, e mama si poate vreau si eu sa stiu de ea cat de cat; sora mea intentioneaza sa se mute, sa intre la politie sa se marite etc.problema ei; eu una m-am cam saturat sa nu mai stiu cui sa i fac pe plac, eu sunt pe ultimul loc

| Laura927 a răspuns (pentru utilizator9):

Da deci cum vad mama ta are "obligatia" sa te anunte ca "bea doar o cfea dimineata si nu mananca decat pe seara "dar ca s-a mutat la niste persoane cu care nu te intelegi asta nu are "obligatia" sa te anunte nu?
Hai mai fata fii serioasa, du-te la munca si fa-ti banii tai si lasa-i pe toti in supa lor ca tu pari ca esti in plus.pun pariu ca sora ta mai mica stie mai multe despre mama ta decat stii tu.
Hai ca esti mare, frumos bagajelul si fa-ti viata, nu mai sta in umbra surorii tale ..ai atatea de vazut, nu are rost sa iti complici viata cu tampenii de astea!
E mai frumos in strainatate decat in Romania ai sa vezi, o sa iti placa, o sa iti faci prieteni poarte multi!

| utilizator9 a răspuns (pentru Laura927):

Am sunat la atatea locuri de munca in strainatate, ca se cam incurcau in minciuni, gen spune o tara si un oras din alta tara...de aia mi-e cam frica sa ma duc si afara, pana nu gasesc ceva sigur, noroc cu google map.

| Laura927 a răspuns (pentru utilizator9):

Ce limbi vorbesti? te pot eu ajuta cu vreun site ceva de fiabil de munca

| utilizator9 a răspuns (pentru Laura927):

Spaniola(mai multe dialecte le inteleg). engleza mediu; am gasit dar mai intai trebuie sa lucrez in tara sa pot pleca apoi; fara 500 de euro nu ies din tara, numai daca dorm pe drumuri ceea ce n as vrea

| Laura927 a răspuns (pentru utilizator9):

Spaniola are doar doua dialecte, valenciana si catalana
Pai mergi in Spania, cauta-ti o camera de inchiriat ca ajunge la 200e maxim intr-o zona turistica de moment doar e vara si vrei sa iti gasesti repede de munca ...si dupa la lasat CV-uri si imediat iti gasesti de munca.

| utilizator9 a răspuns (pentru Laura927):

Am un cv extrem de simplu, nu am muncit decat in agricultura pana acum,bineinteles ca imi caut de munca,asta e solutia optima, logica, dar majoritatea spun ca peste o saptamana, peste doua, si cand mi-am gasit si eu peste trei zile era in zona parintilor, si mi-e frica de alt scandal; probabil o sa gasesc ceva la constanta dupa 1 mai, cine stie ce o mai fi pana atunci; adica mi-au zis sa ma duc in Olanda, sau in cluburi, serios acum poate am si eu orgoliul meu totusi

| Laura927 a răspuns (pentru utilizator9):

Adica in Olanda ce e? sau daca lucrezi intr-o discoteca, ce e rusinos in asta?
Adica ai lucrat in agricultura si intr-un club nu lucrezi?
Care e diferenta, culegi o capsuna sau pui un cub de gheata in pahar?
Tu nu vezi ca maicata vrea sa nu iti mai plateasca tie facultatea ca sa ii plateasca lu sorata cheltuielile? deschide ochii!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru utilizator9):

Daca ai ocazia sa intri in armata si mai ales la subofiteri te-ai aranjat pe viata. Trage tare si intra in armata, te sfatuieste cineva din sistemwinking

| utilizator9 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

E vreo carte de gramatica care sa le cuprinda pe toate la romana? sau ceva pregatitor; modele de grile? La sport cam cat timp ar trebui sa ma pregatesc inainte?

| anonim_4396 explică (pentru utilizator9):

Hai la munca sa muncim, da Doamne sa nu gasim...

| utilizator9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ne intelegem, nu am zis niciodata ca nu vreau sa muncesc-am mai muncit, stiu ce inseamna, doar ca am mers la sigur.Asta e diferenta

| anonim_4396 explică (pentru utilizator9):

Incapatanato... macar de te-ai incapatana asa sa faci ceva pentru tine, nu impotriva ta. Asa sunteti toate la varsta asta vad eu. N-ati asculta de nimic altceva decat de orgoliu prostesc si de vrajeala dulce si falsa. Stai in continuare sa-ti scoata sora-ta ochii. Stai tu in frica asa ca ti-o fi bine. Nu ma crede pe mine ca m-ar interesa de viata ta. Pe mine sa ma crezi un lake, ultimu' fraier. Lasa ca ai sa intalnesti tu un cocalar belit de o sa-ti suceasca mintile si ai sa ajungi ca altele, stii tu cum, cu burta la gura si singura. Nu stiu cum se face ca numai asa reusiti. Macar de-as fi vazut doar una ca tine, dar nu, am vazut prea multe. Degeaba mi-am racit gura de pomana, ani la rand. Nici una nu a vrut sa inteleaga, toate parca sunteti de-o mama, la toate parca va ruleaza acelasi disc zgariat in capusorul ala. Lasa-l pe fraier sa sa agite, sa fie frustrat si sa faca spume. Noi suntem destepte, stim noi cum sa procedam. Iaca ai sa vezi tu cum ai sa fii desteapta. Lasa ca prosti-s prosti; voi cresteti cocalarii, inmultitii, dati-le putere. Dupa aia intrebati-va de ce e viata de **** si nedreapta. Lasa ca "fraerii" sunt "fraeri", ciudati, sau mai stiu eu cum. Tu crezi ca tie acum inca ti-e rau. Stai sa vezi cand ai avea de la vreo 30 de ani incolo si-ai sa te uiti in urma si ai sa zici, ce-ai facut proasto pana acum, unde ti-a fost capu', ce alegeri ai facut? Nici facultatea nu ti-ai terminat-o, nici de alti "prosti" n-ai vrut s-asculti, ai crezut ca esti desteapta... Stai tu cuminte ca stii ce repede trec anii? Tu zi-ti asa, lasa ca le demonstrez eu la "fraeri" ca eu is mai desteapta. Ptiu' sa nu te deochi mai. Hai pa si sanatate sa ai. Dupa cap ai sa primesti, capu face, capu' trage.

| gabriielaaa a răspuns:

As incepe cu un serviciu unde sa invat ceva si sa nu am prentei la salar petru expereta mai mult si cu mama ta intereseaza-te cat poti de ia si incearca sa evit pe sotul ei cat mai mult posibil casa nu o superi pe ia iar prieteni iti poti face doar fii mai sociabil

| utilizator9 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Nu pot sa ma interesez si de ea si sa il si evit pe el:ca este mereu cu el si orice i-as spune ei comenteaza cu el si el niciodata nu e de acord cu nimic din ce spun eu si o intoarce impotriva mea si zice sa eu sunt de vina pentru tot ce i se intampla:cu el am mai ajuns o data la urgente la politie este foarte agresiv,luase cutitu in mana o data, la fel ca tatal meu cand eram mica; si am impresia ca si cu asta se intampla la fel; sora mea nu ma crede cand ii spun ca el este rau, sa zic asa; ba mai rau ma da afara din casa de cate ori are ocazia; dupa aia imi zice ca daca plec ma da disparuta; dar unde sa plec acum ca nu am gasit inca loc de munca; mi-a zis ca daca nu ia ea bacul ma omoara si sincera sa fiu s-a schimbat atat ca a inceput sa mi fie frica; in conditiile in care ea sta mereu in fata calculatorului, mai putin cand doarme si iese foarte des pe la terase, sucuri etc

| artemidak a răspuns:

Pai re-apucate de facultate!
Cu ce bani?
Pai angajează-te!
La un KFC sau ceva!
Și cum ai o pzauza învață!
Pe mama ta o poți ajuta sentimental, când ai timp.
Și nu vreau sa aud de tocilara!
Esti tot om!
Incearca sa gasesti tot o fata ca tine!
Ai auzit de cămin?
Dar de gazda?
Dar de second-hand?
Dar de shopping odată la cateva luni?