| CatatinSTF a întrebat:

Spaniolă sau franceză? Care limbă ar trebui învațată mai mult la școală?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca se gasesc joburi in Romania unde ti se cere sa stii spaniola, coreeana, japoneza sau altele, pentru ca engleza este universala si suficienta ca sa fie folosita de orice companie multinationala.
Am lucrat intr-o asemenea companie multinationala si lucrez de 30 de ani in Australia, deci stiu cam ce se intampla in lume.
Am inteles ca esti pasionat de spaniola, dar nu-i cazul sa generalizezi, fiindca este o limba "locala" nu universala, fara pic de importanta pentru restul omenirii de pe glob.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Franceza, e mult mai utilă

| Violleta2022 a răspuns:

Engleza, care-i limba universala.
Franceza si germana sunt optionale, fiindca se vorbesc in cateva tari din Europa.
Spaniola, este chiar si mai putin folosita...

| ioan452 a răspuns (pentru Violleta2022):

Spaniola se vorbește in toată America de sud, in Argentina, Mexic, Columbia, Brazilia. Și Franceza la fel de mult se folosește, dar da engleză in toate țările se foloseste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ioan452):

In Brazilia limba oficiala este limba portugheza.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioan452):

Cui ii pasa de America de sud si de spaniola?
cand engleza este limba universala pe glob?!
Chiar si cand mergi in America de sud, tot engleza o vorbesti, ca nu ai nevoie chiar deloc de spaniola, doar daca locuiesti acolo....deci, total inutila!

| CatatinSTF explică (pentru Violleta2022):

Spaniola este a 2-a cea mai vorbită limbă, cu aproape 500 milioane de vorbitori în lume și se vorbește în 24 de țarii, Și spaniola se învața în toate țariile dezvoltate. Spaniola se aude mai des ca franceza în filme, seriale, melodii.

| CatatinSTF explică (pentru Violleta2022):

În anul 2020 pentru a fi angajat la o multinațională trebuie să știi măcar o altă limbă înafară de engleză. De preferat limbii cum ar fi spaniolă, portugezț sau germană, dacă stii limbi cum ar fi araba, coreana sau japoneză, etc. În 2020 pentru a primi un job bun trebuie să știi mai mult de 1-2 limbi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CatatinSTF):

Ma indoiesc ca se gasesc joburi in Romania unde ti se cere sa stii spaniola, coreeana, japoneza sau altele, pentru ca engleza este universala si suficienta ca sa fie folosita de orice companie multinationala.
Am lucrat intr-o asemenea companie multinationala si lucrez de 30 de ani in Australia, deci stiu cam ce se intampla in lume.
Am inteles ca esti pasionat de spaniola, dar nu-i cazul sa generalizezi, fiindca este o limba "locala" nu universala, fara pic de importanta pentru restul omenirii de pe glob.

| Sofer a răspuns:

Amândouă ar trebui sa fie învățate în școală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba arabă pentru ca va fi limba majoritara în Europa.

| ioan452 a răspuns:

Amândouă sunt importante pentru ca se folosesc in multe tari. Din păcate spaniola nu s-a învățat niciodată la noi.

| Gigi777 a răspuns:

Engleza este foarte importanta, ba chiar extrem de importanta. Se vorbeste aproape peste tot in lume, iar cea mai mare parte a Internetului este in engleza. Filme, documentare, canale de Youtube straine, carti, pline de informatii delicioase. Sunt de asemenea o multime de materiale folositoate in engleza.(britannica.com, khan academy, mayo clinic). Este un "TPU" englez numit Quora pe care il recomand cu caldura. Si lista continua...

| Anonim97695333thf a răspuns:

Eu cred ca amundoua pentru ca sunt niste limbi foarte frumoase si te ajuta cand pleci in Spania sau Franta sau alte tari in care se vorbesc limbile respective