| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi cum este cu diferenta asta de fus-orar.
Ora 00:00-08:00 UTC,iar pentru GMT ( Romania ) cum este? Intreb pentru jocul PUBG Mobile deoarece tot apare notificare cum jocul primeste actualizare in aceasta perioada, dar este in UTC nu GMT.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fusul orar de referinta GMT se calculeaza referitor la longitudinea care trece prin localitatea Greenwich de langa Londra.
Cand la Greenwich este ora 0, atunci in Romania sunt +2 ore (GMT+2), adica ora 2 (noaptea), cu 2 ore inainte.
In acelasi timp, zona GMT (Greenwich Mean Time) -8 (GMT-8) se afla pe zona longitudinala al Americii, unde ora este cu 8 inainte, adica ora 16.

| RAY a răspuns:

Poate greșesc, ora la Londra este 0, ora romaniei este +2, adica daca la Londra este ora 22-29 la noi este 00-29