| lungu_1938 a întrebat:

Spuneti-mi si mie in ce tari se fabrica urmatoarele marci de telefoane lg, iphone, sony ericsson, nokia, motorola, siemens. Va rog mult. Funda + Vot.

Răspuns Câştigător
| blondissima a răspuns:

In teorie :
LG - Coreea de sud
Iphone -USA
Sony ericsson - Japonia
Nokia - Finlanda
Motorola - USA Illinois.
Dar in practica din cate stiu eu 90% sunt facute in China, pentru ca mana de lucru e mai ieftina, cel putin piesele componente si apoi sunt asamblate in tari europene.
Acum ca tot ai intrebat, de curiozitate mi-am desfacut si eu telefonul (Nokia) sa vad ce scrie. Cica made in Hungary, tu crezi? Nici eu.

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

IPhone-->SUA -->China
Sony Ericson-->Sweden; Tokyo, Japan; Mexico City, Mexico; Beijing, China and Redwood Shores, United States
Nokia-->Salo, Finland; Manaus, Brazil; Cluj, Romania; Beijing and Dongguan, China; Komárom, Hungary; Chennai, India; Reynosa, Mexico; and Masan, South Korea.
Motorola-->SUA
Siemens-->Germania

| FoarteLetargic a răspuns:

LG-Coreea de Sud
Iphone-Statele unite ale Americii
Sony Ericsson-Japonia
Nokia-Finlanda
Motorola-Statele unite ale Americii
Siemens-Germania
Funda?happy