| alex495 a întrebat:

Stau intr-un apartament decomandat cu 3 camere si acum cateva minute a sarit o siguranta de la tabloul de sigurante si numai functioneaza lumina in bucatarie si bai. Prizele functioneaza. Chestia e ca atunci cand dau de siguranta sa o deschid sare imediat dupa. La ultima incercare la prima siguranta s-a vazut curentul cum a iesit din butonul sigurantei si n am mai incercat. Ce ar putea fi?

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. circuitele sunt separate pentru prize si pentru becuri
2. posibil ( aproape sigur 99, 999% ai o lustra sau o aplica cu scurtcircuit )
3. verifica in fiecare camera corpurile de iluminat conectate la siguranta arsa
Bafta deasa si succes!

| alex495 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mersi. In bucatarie am mai multe aplice in mobilier si cateva pe peretele din stanga. Daca are scurtcircuit cum se manifesta? Si e as putea face? Pana vine un elictrician mai dureaza

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alex495):

Deconecteaza pe rand fiecare aplica si reancearca sa anclansezi siguranta care sare. Apoi reconectezi aplicele care nu au influentat siguranta, tot una cate una si verifici pe rand siguranta.
Succes!

| alex495 explică:

Sigurantele de 16 amperi au sarit si nu am curent in intrerupatoare ( lumina)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alex495):

Este normal sa nu mai ai curent in intrerupatoare; siguranta decupleaza intreg circuitul