| acerr a întrebat:

Stie careva, sau aveti o masina care face vata pe bat? ce acte sunt necesare? pentru a vinde la piata, in parc.PE net scrie una la tel a zis total opus
apreciez daca ma informati corect

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie:
- de o masina de facut vata de zahar
- sa te inregistrezi ca persoana fizica autorizata (PFA)
- sa concesionezi un loc de la autoritatea locala (primarie)
- la nevoie si de un acoperis /umbrela, unde sa poti sta protejat de soare /ploaie

| acerr explică (pentru Bula):

Da,am sunat si imi cere asa> fii atent
diploma de patiser sau caofetar
adverinta ca am lucarat in domeniu,
curs de igiena
e daqu e asta? zi si tu?

| acerr explică (pentru acerr):

Ca asa e legea, pfff am nervi la stomac de azi dimineata, cred ca o iau razna

| acerr explică (pentru acerr):

Poate gasesc aici vre o persona care face vata pe bat, sa stam de vorba

| Bula a răspuns (pentru acerr):

Pentru a lucra ca PFA in domeniu cofetarie /patiserie (aici se incadreaza si zaharul vata) ai nevoie de atestat ca ai invatat meserie si ai experienta in domeniu, cunosti legislatia alimentatiei publice etc.
Vata de zahar se cumpara (cel mai des) pentru copii mici (dar nu numai).

| acerr explică (pentru Bula):

O doamne,nu e vorba de mine, caut informatii, dar un patiser ar cauta un job, nu ar sta sa vanda vata la targ. deci nu vad sensul, de ce diploma de cofetar pentru o munca stupida, Practic ai nevoie de 1 m patrat, o umbrela si o aprobare de la primarie, manusi si un batic pe cap,

| acerr explică (pentru acerr):

Oare tiganii care vand ce diplome au? chair azi am vazut unul

| Bula a răspuns (pentru acerr):

Asa functioneaza la noi.
Regulile exista, dar multi nu le respecta. Pe urma vin amenzile, la controale (DACA le gasesc cu nereguli).

Cu multi ani in urma, m-a dus o cunostinta pana la un sat si inapoi cu masina, aproape 60 km.
Peste cativa ani am aflat ca si-a luat si carnetul, recent.

| acerr explică (pentru Bula):

Hahah