| sopranaCadaverica a întrebat:

Stie cineva daca programul de lucru in multinationale este in general de 8h, iar weekendurile libere?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In majoritate asa e... acu si Kaufland e multinationala si lucratorii de acolo baga si in weekend

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dooooh, dar tu cum ai vrea?

| alina2k18 a răspuns:

Da, in general 8 ore, dar daca ai o functie de conducere in anumite perioade mai aglomerate cu proiecte de terminat etc, poti sa stai si pana la ora 21.

| sopranaCadaverica explică (pentru alina2k18):

Inteleg. Am o cunostinta care a terminat liceul si ar vrea sa lucreze intr-o multinationala... Ai idee daca ar exista posturi (lucru la birou) care nu necesita studii superioare? Pentru ca ea nu mai vrea sa studieze mai departe

| alina2k18 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Doar daca are ceva relatii, in general la birouri sunt cei care au o facultate - indiferent care - in functii mai inalte si masterwinking
Concurenta e mare cand vrei munca de birou cu weekendu liber.
Mai bine sa faca un curs de calificare, cu liceul slabe sanse sa gaseasca un loc de munca bun.

| crysty1222 a răspuns:

Fiecare multinationala isi face programul dupa bunul plac atata timp cat respecta normele de munca din tara respectiva. Poti avea program de 8h sau de 12h, cu 2 sau 3 schimburi sau poti avea doar un schimb, adica sa incepi munca la ora 8 dimineata si sa termini la ora 16 in caz ca ai program de 8h. La libere la fel, sunt multinationale care au weekend-ul liber si altele care nu au, poti avea liber si in timpul saptamanii sau poti avea doar o zi libera in weekend etc.

| sopranaCadaverica explică (pentru crysty1222):

Eu intrebam 'in general', ca stiu si eu cum ar fi particular.