| Iulian1006 a întrebat:

Stie cineva un site prin care sa pot verifica autenticitatea unei firme din strainatate? Mai exact Camerun.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La camerele de comerț din statul respectiv. Asta dacă firma a coborât din copac.

| Iulian1006 explică (pentru sadrian46):

Ma gandeam la o posibilitate online. Vreau sa cumpar un produs, problema e ca mi se cere plata in avans prin western union, am primit prin mail un certificat de inregistrare al firmei, dar nu stiu ce sa cred.

| Bula a răspuns (pentru Iulian1006):

Miroase a tragere in teapa...
Banii pentru o firma se platesc prin transfer bancar in contul firmei (care se poate verifica de banca ta).
Prin Western Union se fac transferuri de bani intre persoane fizice.

| sadrian46 a răspuns (pentru Iulian1006):

Cu plata în avans acolo, sponsorizezi schemele de muls fraierii. Doar acolo ți-ai găsit să te educi, că apa aerul și fraierul nu se termină niciodată?
Certificatul de înregistrare a firmei este un fake. Dacă vrei îți plastografiez și eu unul Nu-mi trimiți și mie niște cașcaval? Ia-i ochii prostului, iuțeala de mână și nebăgarea de seamă.

| Iulian1006 explică (pentru sadrian46):

Asta am banuit de mult, de asta intrebam daca pot verifica existenta acestei firme printr-o modalitate sigura. Auzisem de un site unde se pot verifica companii(nu stiu daca firme mici) de oriunde in lume. Ar exista vreo astfel de modalitate?

| sadrian46 a răspuns (pentru Iulian1006):

Sunt milioane de companii. Așa că un asemenea site nu există. Dar nu ești singur în situația asta în raport cu acea companie, este suficient să cauți așa pe Google.
Compania X scam?
Și să vezi ce obții.
Sau să faci o copie clară cu Imgur a certificatului lor așa zis de înmatriculare și să îl trmiți aici. O să îți arăt rapid cât e de triș.

| Bizon95 a răspuns:

Pare teapa, mai ales o tara, asa de necunoscuta, unde ai 99.99% sanse sa nu existe nici un fel de urmarie penala daca ti-ai luat teapa

| Demidol a răspuns:

Eu vad doar "Camerun Romania", firma americana de productie echipamente petroliere.